Te kotlety to hit na obiad. Zrób mielone po szwedzku i zaskocz rodzinę
Kuchnia skandynawska nie jest zbyt popularna nad Wisłą. Kojarzy nam się głównie z mięsnymi pulpecikami z Ikei, duńskimi rybnymi kanapkami i bułeczkami cynamonowymi. Warto jednak od czasu do czasu sięgnąć po kulinarne inspiracje ze Skandynawii. Tym razem na obiad polecamy szwedzkie kotlety mielone. Ich sekret tkwi w pysznych dodatkach. Zobaczcie, jak je przygotować.
Czym charakteryzuje się kuchnia szwedzka?
Podstawą szwedzkiej kuchni są różnego rodzaju ryby. Szwedzka tradycja jedzenia ryb ma oczywiście związek z położeniem kraju nad Bałtykiem oraz dużą liczbą czystych jezior. Grzechem byłoby nie wykorzystać tych dóbr.
Będąc w Szwecji, nie zapominajmy o ziemniakach. One również często goszczą na stołach. Do ciekawych dań należy janssonsfrestelse. To zapiekane w mleku lub śmietanie ziemniaki, cebula oraz anchois.
Dość oryginalne w smaku wydają się także szwedzkie zupy. Warto spróbować gotowanej na białym winie sztokholmskiej zupy rybnej z ziemniakami, zupy piwnej – z jasnym i ciemnym piwem, żółtkiem, skórką pomarańczy oraz z żółtą fasolą, czy zupy z dzikich róż podawanej na słodko. Nie zapominajmy również o daniach mięsnych. Poza słynnymi klopsikami köttbullar, serwowanymi w IKEI, popularne są także kotlety.
Surströmming - sfermentowane szwedzkie śledzie
Kotlety mielone po szwedzku zawdzięczają swój smak wyjątkowym dodatkom. Do mięsnej masy dodajemy bowiem ugotowane ziemniaki, tarte buraczki i ogórki konserwowe. Dzięki temu kotlety zyskują piękny kolor, są też bardzo soczyste i aromatyczne.
Kotlety mielone po szwedzku - przepis
Składniki:
- 500 g mięsa mielonego z szynki
- cebula
- 2 ugotowane ziemniaki
- 1 jajko
- 4 łyżki tartych buraków konserwowych (można ew. zastąpić gotowanymi)
- 1-2 ogórki konserwowe
- sól, pieprz
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Cebulę i ogórki konserwowe drobno posiekaj. Ziemniaki rozgnieć widelcem.
- W dużej misce wymieszaj mięso, ziemniaki, cebule, ogórki i buraczki. Dodaj jajko, dopraw solą i pieprzem. Możesz też dodać kilka kaparów.
- Z mięsnej masy formuj kotlety.
- Smaż je na rozgrzanym oleju na rumiano z obu stron.
- Szwedzkie kotlety najlepiej smakują z gotowanymi ziemniakami z koperkiem i sałatką z kiszonych ogórków.