Tadżin - co to jest i jak go przygotować?
Tadżin to popularne w Maroku, gliniane naczynie do gotowania. Jego szczególny kształt sprawia, że przygotowane w nim potrawy mają niepowtarzalny smak i aromat. Tadżin nie jest być może tak popularny jak garnek rzymski, ale potrawy, które można w nim przygotować zaskakują wyrazistym, głębokim smakiem. Wynika to ze szczególnej budowy naczynia oraz przypraw charakterystycznych dla kuchni Maghrebu. Z tego powodu naprawdę warto przygotować tadżin w domu, szczególnie, jeśli zależy nam na przełamaniu kulinarnej rutyny.
Klasycznym marokańskim połączeniem jest kurczak z zielonymi oliwkami i kiszoną cytryną, ale nasze propozycje wykraczają poza podręcznikowe przepisy. Zobaczcie, jak przygotować w tadżinie omlet berberyjski czy szakszukę na szpinaku!
Przeczytaj także:
Tadżin z bobem, groszkiem i soczewicą
Składniki:
- cebula 1 sztuka
- masło klarowane 150 g
- sucha soczewica ½ szklanki
- bób zblanszowany i obrany ½ szklanki
- łuskany zielony groszek ¾ szklanki
- suchy kuskus 1 szklanka
- sól do smaku
- zsiadłe mleko 500 ml
Przygotowanie:
- Cebulę obieramy, kroimy w plastry i szklimy w tadżinie na 50 gramach masła klarowanego. Wrzucamy soczewicę i krótko podgrzewamy. Zalewamy ¾ szklanki wody, przykrywamy i gotujemy do miękkości. Dodajemy bób i groszek, gotujemy przez chwilę. Groszek nie powinien się rozgotować.
- Kuskus solimy i zalewamy wrzątkiem nieco ponad powierzchnię kaszy. Mieszamy widelcem, aż ziarenka zaczną się zlepiać. W środku powinny być al dente. Dokładamy pozostałe masło, mieszamy.
- Podajemy osobno tadżin z warzywami i kuskus w miseczce. Jedząc, mieszamy kuskus z warzywami. Popijamy zsiadłym mlekiem.
Omlet berberyjski z pokrzywą
Składniki na mieszankę przypraw ras el hanout:
- zmielony cynamon ¼ szklanki
- mielona słodka papryka 2 łyżki
- świeżo zmielony pieprz 1 łyżka
- świeżo starta gałka muszkatołowa 1½ łyżeczki
- mielony kardamon 1½ łyżeczki
- zmielone goździki 1½ łyżeczki
Sos:
- cebula 1 sztuka
- czosnek 2 ząbki
- dojrzały pomidor 1 sztuka
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- kalafior zblanszowany w osolonej wodzie kilka różyczek
- ser owczy typu feta 50 g
- młode liście pokrzywy garść
- jajko "zerówka" 2 sztuki
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki ras el hanout wsypujemy do miseczki i dokładnie mieszamy. W tadżinie podsmażamy pokrojoną w średnią kostkę cebulę. Dodajemy pokrojony w plasterki czosnek i połowę ras el hanout. Krótko podgrzewamy.
- Dokładamy pokrojonego w paski, pozbawionego nasion i skóry pomidora. Dusimy przez chwilę. Doprawiamy solą i pieprzem. Różyczki kalafiora układamy promieniście w tadżinie, wsypujemy pokruszony ser i pociętą w paski pokrzywę.
- Jajka wbijamy do miski, solimy i roztrzepujemy. Dodajemy pozostałą część ras el hanout. Wylewamy jajka na warzywa i ser. Przykrywamy „kominkiem” i stawiamy tadżin na małym ogniu. Gotujemy 15 minut.
Zielona szakszuka na szpinaku
Składniki:
- młode ziemniaki 3 sztuki
- oliwa do smażenia
- cebula 1 sztuka
- czosnek 2 ząbki
- harissa 1 łyżeczka
- papryczka chili według uznania
- świeży szpinak 300 g
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- kmin rzymski szczypta
- prażone łuskane pestki dyni 1 łyżka
- prażone łuskane pestki słonecznika 1 łyżka
- jajko "zerówka" 4 sztuki
- pita 2 sztuki
Przygotowanie:
- Ziemniaki obieramy i gotujemy w całości. Po przestudzeniu przekrawamy na pół i obsmażamy na oliwie na patelni. Dodajemy pokrojoną w pióra cebulę, czosnek w plasterkach, harissę i posiekaną papryczkę chili. Mieszamy i smażymy.
- Szpinak myjemy i po osuszeniu dorzucamy na patelnię. Podsmażamy chwilę, do zwiędnięcia. Delikatnie doprawiamy solą, pieprzem i kminem rzymskim. Dorzucamy pestki dyni i słonecznika. Po chwili na patelnię dokładamy jajka i smażymy na wolnym ogniu do ścięcia się białka. Podajemy z pitą.
Tadżin z migdałami i kurczakiem faszerowanym szafranowym kuskusem
Składniki:
- szafran ¼ g
- suchy kuskus 1 szklanka
- sól do smaku
- rodzynki ½ szklanki
- obrane migdały garść
- obrane pistacje garść
- woda z kwiatów pomarańczy 80 ml
- masło klarowane 100 g
- młody kurczak 1 sztuka
- pieprz do smaku
- duże szalotki 5-6 sztuk
- cynamon 1 łyżeczka
- gęsty miód 2 łyżeczki
- jadalne kwiaty garść
Przygotowanie:
- Połowę szafranu zalewamy 2 łyżkami wrzątku. Kuskus solimy, zalewamy wrzątkiem, dokładamy wymieszany z wodą szafran. Mieszamy widelcem, aż ziarenka kuskusu zaczną się zlepiać. W środku powinny być al dente. Dodajemy do niego po połowie rodzynek, migdałów, pistacji, wody z kwiatów pomarańczy i masła klarowanego. Dokładnie mieszamy.
- Kurczaka nacieramy solą i pieprzem i faszerujemy mieszanką kuskusu, bakalii i masła. Związujemy i obsmażamy w tadżinie, na pozostałym maśle, po kilka minut z każdej strony. Gdy kurczak się przyrumieni, wyjmujemy go i odkładamy na bok.
- W tadżinie, na tłuszczu, który pozostał w naczyniu, szklimy poszatkowane 3 szalotki. Pod koniec dodajemy pozostałe rodzynki, migdały i pistacje, resztę wody z kwiatów pomarańczy oraz ½ szklanki wody. Zagotowujemy. Kurczaka wkładamy do tadżina piersią do góry. Obsypujemy go cynamonem i pozostałym szafranem. Przykrywamy i dusimy na małym ogniu, w razie potrzeby podlewamy delikatnie wodą. Cebula ma stworzyć coś w rodzaju gęstej konfitury, a kurczak powinien być miękki i złocisty od szafranu.
- Po 30 minutach zdejmujemy z ognia, dodajemy pozostałe szalotki i polewamy miodem. Ponownie wstawiamy na ogień, na 8 minut. Kurczaka podajemy przekrojonego na pół, posypanego kwiatami.
Przepisy: Ewa "Malika" Szyc-Juchnowicz