Trwa ładowanie...
d23uivl

Szpinak zapewnia uczucie sytości

Osoby na diecie odchudzającej często zmagają się z problemem podjadania między posiłkami. Aby ograniczyć ochotę na niezdrowe i niezaplanowane przekąski warto włączyć do jadłospisu produkty, które zasycają na dłużej. Najnowsze badania dowodzą, że takie właściwości wykazuje szpinak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szpinak zapewnia uczucie sytości
(123RF)
d23uivl

Tylakoidy występujące w ekstrakcie ze szpinaku spowalniają trawienie tłuszczu, dzięki czemu na dłużej zapewniają uczucie sytości po posiłku - czytamy w "Journal of the American College of Nutrition".

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Luizjana (USA) wykazali, że ekstrakt ze szpinaku przedłuża uczucie sytości. Wszystko dlatego, że zawarte w nim tylakoidy - struktury wchodzące w skład budowy chloroplastów - sprzyjają wydzielaniu hormonów sytości, które prowadzą do spowolnienia procesu trawienia tłuszczu i zmniejszenia ochoty na małe co nieco.

W badaniu uczestniczyło 60 osób (30 kobiet i 30 mężczyzn) z nadwagą lub zdiagnozowaną otyłością. Po czterech godzinach od zjedzenia śniadania otrzymywały one ekstrakt ze szpinaku lub placebo, a następnie spożywały standardowy lunch. Po kolejnych czterech godzinach w ramach kolacji częstowano je pizzą. W tym czasie (przed i po posiłkach) kilkakrotnie pobierano im krew w celu sprawdzenia poziomu glukozy i lipidów.

d23uivl

Okazało się, że ekstrakt ze szpinaku podwyższał poziom glukozy oraz redukował uczucie głodu i pragnienie podjadania do ponad dwóch godzin po posiłku. U mężczyzn wywoływał też lekką tendencję do ograniczenia ilości spożywanych kalorii podczas kolacji.

- Zaobserwowana w niniejszym badaniu redukcja uczucia głodu i ochoty na słone przekąski sugeruje, że tylakoidy mogą być przydatne dla ludzi zwysokim ciśnieniem krwi i problemami z wagą - komentuje współautor badania Frank L. Greenway.

(PAP)ooo/krf/

7 najlepszych warzyw na odchudzanie

d23uivl

Jedzenie, które skutecznie hamuje apetyt

Rolada szpinakowa z łososiem

d23uivl

Podziel się opinią

Share

d23uivl

d23uivl