Trwa ładowanie...
d2hhaum
17-12-2013 13:30

Świąteczna gęś z jabłkami i śliwkami

Przepis

Gęś niegdyś gościła na królewskich stołach. Dziś to zapomniane i niedoceniane mięso. Jest dość droga i trudno dostępna, warto jednak pokusić się o jej przygotowanie na świąteczny obiad. Pieczona gęś zachwyci wszystkich gości.

d2hhaum
4.9
(30 głosów)
Oceń:
Czas przygotowania:
Rodzaj kuchni:
Na ile osób:

2-4

Okazja:
Fotolia
Źródło: Fotolia
Składniki
  • 1 gęś
  • 9 jabłek
  • 35 śliwek suszonych
  • 1 szklanka czerwonego wina wytrawnego
  • 4 goździki
  • sóli pieprz
  • 200 ml soku cytrynowego
  • igła i dość grube nici
  • duża brytfanna z podkładką drucianą
Przepis

Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne, dzielimy na ósemki. Do głębszej miski przekładamy przygotowane jabłka dodajemy śliwki, goździki, całość zalewamy sokiem z cytryny, mieszamy, odstawiamy na bok. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni, grzanie góra-dół

Gęś dokładnie myjemy na zewnątrz i w środku, usuwamy ze skóry ewentualne resztki piór. Oczyszczyszczoną gęś osuszyszamy ręcznikiem papierowym. Posypujemy skórę solą i pieprzem, przyprawy dokładnie wcieramy w skórę.

Gęś faszerujemy przygotowanym nadzieniem (pozostały farsz będzie nam potrzebny później), zaszywamy, układamy w brytfannie, polewamy przygotowanym winem. Tak przygotowaną gęś wkładamy do rozgrzanego piekarnika, powinna być ustawiona na środku. Przez pierwsze 2 godziny pieczenia, co 20-30 minut podlewamy gęś sosem powstającym z pieczenia i zwracamy uwagę aby zbyt się nie przypiekła, jeśli będzie zbyt rumiana można ją przykryć folią aluminiową. Po 2 godzinach do brytfanny dodajemy pozostały farsz, jeśli jeszcze nie przykryliśmy ptaka folią to teraz z pewnością należy to zrobić. Zabezpieczoną folią aluminiową gęś pieczemy przez kolejne 2 godziny, folię możemy zdjąć na ostatnie 15 min, zmienić grzanie na termoobieg i pięknie zarumienić ptaka.

Kiedy gęś będzie już upieczona, powstały w brytfannie sos wraz z dodatkami (farsz dodany w trakcie pieczenia) przelewamy do wysokiego naczynia i blenderem miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeśli będzie potrzeba sos można doprawić solą i pieprzem. Sos podajemy w sosjerce, jest idealnym uzupełnieniem smaku pieczonej gęsi. Oczywiście farsz ze środka gęsi także podajemy jako dodatek do pieczonego mięsa.

Przepis poleca Monika Wiąckiewicz

Świąteczna gęś z jabłkami i śliwkami
Kategoria przepisów
Sposób przygotowania
Główne składniki

Podziel się opinią

1
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
d2hhaum
d2hhaum
d2hhaum
Więcej tematów
d2hhaum

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj