Sposób na długowieczność. Japońska zupa miso
Ceniona za walory smakowe i zdrowotne, zupa miso jest nieodłącznym elementem kuchni japońskiej. Różnorodność składników powoduje zaś, że może być gotowana o każdej porze roku. Dlaczego Japończycy jedzą ją nawet na śniadanie? Poznaj sekret zupy miso i wprowadź ją do domowego menu. Solidna porcja zdrowia gwarantowana.
Zupa miso (jap. miso-shiru) to japoński przysmak, którego popularność już dawno przekroczyła granice Kraju Kwitnącej Wiśni. Składniki miso można zmieniać w zależności od tego jakie warzywa są dostępne w sklepach i lokalnych straganach. W związku z tym, w miso możemy znaleźć m.in. ryby, grzyby, wodorosty, cebulę, ziemniaki, marchew.
Nieodłączny, podstawowy składnik tej zupy stanowi pasta sojowa miso. W Japonii miso gotowana jest na bazie bulionu dashi. Jeżeli go nie posiadamy może zostać zastąpiony bulionem warzywnym. Japończycy jedzą miso niemal codziennie na śniadanie lub jako dodatek do dań obiadowych. Jakie wartości odżywcze skrywa ta niepozorna miska zupy? Miso jest źródłem m.in. witaminy B i D, białka, aminokwasów, wapnia, potasu, i żelaza. Co więcej, składniki zawarte w zupie miso m.in. wzmacniają odporność, wpływają na powstrzymanie rozwoju komórek rakowych, działają przeciwko starzeniu się organizmu, mają pozytywny wpływ na układ krążenia, a także chronią przed osteoporozą.
Przepis na zupę miso
*Przygotowanie: *Do gotującej się wody dodaj proszek dashi (możemy go zastąpić przygotowanym wcześniej warzywnym bulionem). Dodajmy 3 łyżki pasty miso i mieszamy aż do rozpuszczenia. Dodajemy pokrojoną marchewkę, por i różyczki brokuła. Gotujemy pod przykryciem. Dodajemy sos sojowy, tofu i kolendrę. Podajemy z pokrojonym drobno szczypiorkiem i ziarnami sezamu. Dodatkowo możemy dodać makaron ryżowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl