Sok i obierki z ziemniaka - naturalne lekarstwa
Zdrowotne właściwości popularnej bulwy znane są już od wieków. Warto przyjrzeć się nietypowym rozwiązaniom z użyciem soku z tego warzywa, a także najczęściej wyrzucanych jego elementów, czyli skórek.
Na wstępie należy zaznaczyć, że to nie ziemniaki są odpowiedzialne za przybieranie na wadze. 100 g kartofli gotowanych w wodzie zawiera jedynie 75 kcal. Kaloryczności dodają im wszelkiego rodzaju dodatki w postaci sosów, zasmażek czy tłuszczu. Produkty te odpowiednie przyrządzone zawierają sporą dawkę cennych składników, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. To przede wszystkim doskonałe źródło witaminy C - w tej kwestii na szczególną uwagę zasługują młode ziemniaki. Z kolei spore dawki beta-karotenu pozyskamy z żółtych odmian. Ziemniaki zawierają również witaminy H, K, B1, B2, B6 i PP. Ich regularna konsumpcja dostarczy także takich pierwiastków mineralnych, jak potas i fosfor oraz śladowe ilości magnezu, wapnia, żelaza, sodu, manganu, jodu i siarki.
Sok z ziemniaków
Moda na wyciskane soki obejmuje głównie owoce, a z warzyw najczęściej używa się marchewki i pietruszki. Niesłusznie zapomina się o "obiadowych bulwach". Mowa rzecz jasna o produktach pochodzących ze sprawdzonych upraw, które nie zawierają w sobie nawet śladowych ilości szkodliwych substancji wspomagających wzrost. Regularne spożywanie soku z ziemniaków to znany od wieków naturalny sposób leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także dolegliwości wątroby. Według medycyny ludowej, płyn ten pomaga również w przypadku nadciśnienia, artretyzmu, nadkwasoty, zgagi i rozprawi się z nieprzyjemnym oddechem. Jedna z kuracji zaleca, aby przed jedzeniem spożyć jedną lub półtora łyżki stołowej takiego soku - zakładając, że jemy 3 posiłki dziennie. Napój ten sprawdzi się również jako środek łagodzący problemy skórne. Przy wszelkiego rodzaju wysypkach poleca się brać kąpiel z dodatkiem wywaru po ugotowaniu tych warzyw lub soku ze świeżych kartofli.
Obierki - nie wyrzucaj, wykorzystaj
Wywar z ziemniaków gotowanych lub z obierek rozpuszcza kamienie, i to zarówno nerkowe, jak i żółciowe. Przy kamicy moczowej można zastosować domowy lek, czyli odwar ze zwykłych, ziemniaczanych obierek. Kuracja ta ma oczywiście sens, kiedy używamy produktów z upraw naturalnych, gdzie nie stosuje się środków chemicznych. Należy wybierać bulwy o ładnej, nieuszkodzonej skórce. Aby uzyskać oczekiwany efekt, warzywa nie mogą też zawierać przerostów w postaci kiełków czy widocznych śladów zazielenienia. Po dokładnym umyciu i obraniu, elementy, które zazwyczaj wyrzucamy, tym razem gotujemy do miękkości. Zlany odwar pić przed posiłkami w 3-4 porcjach (zalecana ilość to 250 ml). Kuracja nie powinna trwać dłużej niż trzy tygodnie i powinna być uzupełniona lekką dietą z ograniczoną ilością mięsa i przeważającymi produktami nabiałowymi.
mp/kuchnia.wp.pl