Trwa ładowanie...

Smaki z Ukrainy czyli kuchnia polska się bogaci

Emigranci z Ukrainy przyjeżdżają do Polski nie tylko po to, by pracować. Przywożą także swoją kulturę, zwyczaje i wspaniałe smaki. I choć kuchnia ukraińska jest bardzo podobna do polskiej, bo przecież żyjemy obok siebie od wieków i nasze kultury się przenikają, wciąż możemy odkryć wiele nieznanych przysmaków popularnych u naszych sąsiadów. Oto kilka smakołyków zza naszej wschodniej granicy, których nie znamy, ale które zdecydowanie trzeba poznać.

Smaki z Ukrainy czyli kuchnia polska się bogaciŹródło: 123RF
d1u2dr4
d1u2dr4

Wareniki

Zacznijmy od potrawy, która bardzo przypomina nasze pierogi, ale jednak trochę się od nich różni. To wareniki. Te ukraińskie pierogi bardzo często lepi się z kwadratowych kawałków ciasta, a nie , jak w Polsce, z okrągłych. Najczęściej nadzieniem do tych pierogów jest ser, ziemniaki czy grzyby, ale tylko na Ukrainie zjemy wareniki z wątróbką. Koniecznie trzeba ich spróbować.

Składniki: ciasto zrobione z mąki, wody, jajka i soli – robimy je tak samo, jak ciasto na pierogi, wyrabiając na gładką masę. Nadzienie robimy z wątróbki wieprzowej, masła, trzech średnich cebul, połowy szklanki gęstej śmietany, czarnego pieprzu i soli. Wątróbkę podsmażamy razem z cebulą na maśle. Schładzamy i drobno siekamy. Dodajemy śmietankę, sól i pieprz, mieszamy i nadziewamy pierogi. Podajemy posypane posiekanym koperkiem lub natką pietruszki.

Banusz

W regionie karpackim Ukrainy bardzo popularny jest banusz. Tę prostą, ale ciekawą potrawę przygotowujemy z: mąki kukurydzianej, śmietany, skwarek lub bryndzy – sera owczego. Dwie szklanki śmietany wlewamy do rondla i gotujemy do wrzenia. W tym momencie dodajemy szklankę mąki kukurydzianej – uwaga - po łyżeczce i nie mieszając. Solimy i gotujemy 25 minut. Po tym czasie zdejmujemy z gazu i bardzo intensywnie mieszamy, aż na powierzchni nie pojawią się oka masła. Masę wykładamy na talerz i posypujemy skwarkami ze słoniny lub pokruszoną bryndzą.

Zobacz też: Smaki Rosji

Deruny

Placki ziemniaczane są popularne w wielu kuchniach europejskich, ale jedynie Ukraińcy wymyślili placki z garnka. To deruny – placki pieczone w garnku. Do ich przygotowania potrzebne nam będą: dwa kilogramy ziemniaków, cebula, dwa jajka, kilka łyżek mąki, szklanka kwaśnej śmietany, kostka tłustego twarogu, sól, pieprz i olej. Ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach, podobnie ścieramy cebulę. W misce umieszczamy starte ziemniaki, cebulę, jajka i mąkę. Mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy małe placki na oleju, aż będą rumiane. Gliniany garnek smarujemy od wewnątrz oliwą i układamy warstwę placków, na to ser, znowu placki, ser, itd. Pieczemy pół godziny i podajemy ze śmietaną.

d1u2dr4

Kulisz kozacki

Jednogarnkowy kulisz gotowany był na stepach Ukrainy początkowo przez Kozaków, nad ogniskami. Dziś przyrządza się go podczas domowych przyjęć w ogrodzie, a wersji jest wiele. Na podstawowy kulisz potrzebne nam będą: pół kilograma szynki wieprzowej, pół kilograma żeberek wieprzowych, kawałek słoniny i boczku wędzonego, dwie szklanki kaszy jęczmiennej, cebula, dwie marchewki, pietruszka, garść grzybów suszonych, główka czosnku, sól i pieprz.

Słoninę, cebulę i boczek kroimy w kostkę. Wrzucamy do dużego garnka i podsmażamy. Gdy tłuszcz zacznie się wytapiać, wrzucamy pokrojone w kostkę mięso i kawałki żeberek. Następnie dodajemy namoczone wcześniej grzyby i pokrojone w duże plasterki warzywa. Wsypujemy kaszę, doprawiamy, dolewamy wodę (musi przykryć kaszę i mięso) i dusimy na małym ogniu dwie godziny. Nie mieszamy, ale uważamy, by się nie przypaliło.

Syrniki

A na deser nie ma nic jepszego niż ukraińskie syrniki, czyli proste placki z sera. Potrzebne nam będą: pół kilograma tłustego twarogu, pół szklanki mąki, dwa jajka, opakowanie cukru waniliowego, dwie łyżki cukru i olej do smażenia. Ser łączymy z jajkami, mąką i cukrem, ugniatamy i formujemy małe placuszki. Obtaczamy je w mące i smażymy do zrumienienia na oleju. Syrniki podaje się z cukrem lub z dżemem. Są pyszne i pachnące!

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1u2dr4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u2dr4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj