Trwa ładowanie...

Smak tradycji. Czym doprawić wielkanocny żurek?

Wielkanocny obiad to przede wszystkim esencjonalny żurek. Przyrządzany na zakwasie i wywarze z wędzonki i białej kiełbasy jest kwintesencją świątecznego smaku. Co dodać, by wzmocnić aromat żurku?

Smak tradycji. Czym doprawić wielkanocny żurek?Źródło: Fotolia
d1coxpo
d1coxpo

Żurek to zakwaszana mączna zupa. Swój charakterystyczny kwaśny smak zawdzięcza temu, że jest przyrządzana na zakwasie z mąki razowej. W zależności od rejonu kraju, istnieją różne receptury przyrządzania tej tradycyjnej zupy. Różnica tkwi np. w mięsie, na którym gotuje się wywar na zupę.

W niektórych regionach używa się do tego szynki wieprzowej, ale najbardziej popularnym mięsem jest surowa biała kiełbasa. By wzmocnić mięsny smak i nadać żurkowi głęboki aromat, wiele osób zaleca dodawanie do zupy wędzonki. Tu można się posłużyć zarówno wędzonym boczkiem (wersja tłustsza), jak i wędzonymi żeberkami. Można też wrzucić do garnka wędzone resztki z różnych mięs.

Wywar mięsny możemy wzbogacić dodając do niego bulion z suszonych grzybów. Do tego dochodzą przyprawy - liść laurowy, ziele angielskie nadadzą delikatnego korzennego aromatu, majeranek ułatwi trawienie i poprawi smak. Nie może zabraknąć również ząbka czosnku, soli i świeżo mielonego pieprzu.

Jeżeli żurek wydaje nam się za ostry, można dodać szczyptę cukru. Żurek tradycyjnie podajemy w chlebie z ugotowanymi na twardo jajkami. Możemy do niego dodać także ziemniaki pokrojone w kostkę lub gałkę puree. Smak podkręci również łyżka chrzanu i odrobina kwaśnej śmietany. Żurek najlepiej przygotować 2-3 dni wcześniej. Wówczas zupa rozwinie pełny smak i aromat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1coxpo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1coxpo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj