Trwa ładowanie...

Sentymentalny wtorek: kotlety rzymskie

Delikatnie roztopiony żółty ser z chrupiącą złotą panierką przypadł do gustu niejednemu fanowi serowych dań. Chociaż obecnie to przekąska trochę zapomniana, warto do niej wrócić nie tylko z powodu nostalgii. Dziś w ramach cyklu "Sentymentalny wtorek" wspominamy jeden z kulinarnych hitów PRL – kotlety rzymskie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Sentymentalny wtorek: kotlety rzymskieŹródło: 123RF
d36g9o4
d36g9o4

W czasach PRL wiele potraw miało wprowadzające w błąd nazwy. W związku z tym w polskich kuchniach królowały m.in. kotlety z mortadeli, które miały być substytutem nieosiągalnych wtedy schabowych. Podobnie było z kotletami rzymskimi, które tak naprawdę z kotletami nie mają nic wspólnego. Jest to żółty ser smażony w panierce z jajka i bułki tartej.

Chociaż nazwa tego dania przywodzi na myśl kuchnię włoską, danie to przybyło do nas zza południowej granicy. To klasyk kuchni czeskiej, w której znamy go jako smažený sýr i słowackiej, gdzie nosi nazwę vyprážaný syr. Do tej pory nie do końca wiadomo dlaczego nad Wisłą ten czesko-słowacki przysmak nosi przydomek "rzymski". Jedna z teorii głosi, że w Polsce odgrodzonej od świata Żelazną kurtyną ser najprawdopodobniej po prostu kojarzył się z Włochami.

W Czechach i na Słowacji smażony ser zazwyczaj podawany jest z zestawem surówek, ziemniakami lub frytkami oraz sosem tatarskim lub majonezem. W przygotowaniu tej potrawy istotny jest wybór sera. W kuchni czeskiej zazwyczaj przyrządza się go z sera edamskiego, goudy lub hermelína, czyli czeskiego Camembert. Ważna jest także panierka. Każdy kawałek sera musimy dwukrotnie obtoczyć w jajku i bułce tartej. W przeciwnym razie ser może się rozpuścić.

Przepis na kotlety rzymskie

Składniki:

  • 300 g żółtego sera edamskiego
  • 1 jajko
  • bułka tarta
  • oregano
  • słodka papryka
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie: ser kroimy w plastry o grubości ok. 2 centymentrów. Dodajemy przyprawy oraz sól i pieprz. Każdy kawałek dwukrotnie dokładnie obtaczamy w jajku i bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju aż do momentu, gdy panierka będzie zarumieniona.

d36g9o4

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d36g9o4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36g9o4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj