Pyzy
Pyzy to owalne lub okrągłe kluski, które wykonuje się głównie na terenach Polski. Najbardziej znane są pyzy ziemniaczane, jednak w niektórych regionach spotkamy się także z pyzami drożdżowymi.
Pyzy to potrawa charakterystyczna dla tradycyjnej kuchni polskiej. Jest to rodzaj dużych klusek, które mają kształt owalny lub okrągły. W każdym regionie Polski pyzy będą wyglądały nieco inaczej. W zależności od tego, z jakiego przepisu będziemy korzystali, nasze kluski mogą być albo nieco twardsze, albo miększe, czasami mogą być większe lub mniejsze.
Jak to bywa z potrawami tradycyjnymi w danym kraju, trudno doszukiwać się jednego wzorcowego przepisu. Nawet jeśli odgórnie będziemy starali się wprowadzać pewne wytyczne, przyzwyczajenia kulinarne wyniesione z domu i tak zostaną, i będą wyczuwalne w naszych potrawach. Jeśli chodzi o pyzy, różnorodność jest naprawdę duża. Najbardziej popularne są pyzy ziemniaczane, jednak w wielu domach wykonuje się również pyzy drożdżowe. Czasami kluski będzie się gotowało na parze, a czasami – piekło. Istotne jest również to, czy nadziewamy nasze pyzy. Niektórzy uwielbiają pyzy faszerowana mięsem, inni twarogiem, a kolejni nie uznają żadnych dodatków.
Pyzy ziemniaczane
Pyzy ziemniaczane robi się w Polsce zdecydowanie najczęściej. Przygotowuje się je oczywiście z ziemniaków. Niektóre gospodynie domowe używają tartych ziemniaków surowy, inne gotowanych. Częstą praktyką jest także łączenie ziemniaków surowych z gotowanymi. Jakie jeszcze dodatki będą konieczne? Do ciasta na pyzy dodaje się także mąkę ziemniaczaną, jajka oraz sól i pieprz.
Gdy ciasto będzie wyrobione, formuje się z niego kulki, które następnie wrzuca się do garnka z wrząca wodą. Całość należy gotować około 10 minut.
Pyzy ziemniaczane często robi się z farszem mięsnym, twarogowym lub grzybowym. Jeśli decydujemy się na to, by kluski podąć bez nadzienia, możemy okrasić je podsmażoną cebulą, boczkiem lub słoniną.
Pyzy drożdżowe
W niektórych regionach Polski częstą praktyką jest przyrządzanie pyz drożdżowych. Ciasto na takie kluski robi się z mąki, jaj, drożdży, masła, mleka, cukru oraz soli. Takie pyzy zazwyczaj gotuje się na parze, chociaż możemy je także ugotować w wodzie. Czasami pyzy drożdżowe piecze się w piecu, a następnie podaje z dodatkiem roztopionego masła i miodu.