Pomidory nie na śniadanie. Zaskakujące wyniki badań
Pomidory to najchętniej wybierane warzywo – nie tylko na śniadanie, choć faktycznie wspaniale smakuje z jajecznicą, kanapką czy parówkami. Okazuje się jednak, że jest to jednocześnie najgorszy żywieniowy wybór. Dlaczego nie należy jeść pomidorów rano?
Pomidory – skarbnica zdrowia
Są niskokaloryczne, świetnie nawadniają, a przy tym dostarczają organizmowi cennych witamin – w tym witaminy C, A, K czy B6, a także minerałów – cynku, potasu, żelaza, miedzi czy manganu. Są też źródłem jednego z najsilniej działających antyoksydantów – likopenu.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że pomidory są do tego pyszne i słusznie kocha je niemal każdy. Jako jedyne warzywo pomidor jest po obróbce termicznej jeszcze zdrowszy – z każdą minutą gotowania pysznego sosu pomidorowego, moc likopenu działa coraz mocniej.
Pomidory przeciwdziałają chorobom układu krążenia, wpływają pozytywnie na urodę, opóźniając procesy starzenia organizmu – zarówno likopen, jak i witaminy oraz minerały mają silne działanie przeciwutleniające i pobudzające produkcję kolagenu.
Spożywanie pomidorów zaleca się dzieciom, pacjentom cierpiącym na choroby oczu, cukrzykom i ciężarnym. A gdy nadchodzi sezon letni, trudno sobie wyobrazić kanapkę bez pomidora czy obiad bez sałatki z pomidorów z cebulą.
Mało kto jednak wie, że pomidorów nie należy jeść na śniadanie – na czczo mogą nawet szkodzić.
Najzdrowsza odmiana pomidorów
Dlaczego nie należy jeść pomidorów rano?
Pomidory zawierają także taninę. Taniny, podobnie jak likopen, słyną ze swoich właściwości przeciwutleniających, ale mogą blokować wchłanianie żelaza. Zatem szczególną ostrożność zachować powinni przyjmujący leki przeciwzakrzepowe oraz chorzy na anemię z niedoboru żelaza i kwasu foliowego. Pomidory, mimo wysokiej zawartości żelaza i witaminy C mogą nie być dla nich korzystne, zwłaszcza gdy spożywane są w towarzystwie produktów obfitujących właśnie w ten pierwiastek.
A dlaczego nie należy jeść pomidorów na śniadanie? Obecność tanin może podnosić kwasowość w żołądku, co jest szczególnie niepożądane u osób cierpiących z powodu chorób górnego odcinka układu pokarmowego. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z wrzodami żołądka, a także cierpiący z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego. Jedzone na czczo pomidory mogą podrażniać ściany żołądka, potęgując dolegliwości takie jak ból, pieczenie, zgaga, a nawet mdłości.
Zobacz także: