Trwa ładowanie...

Pomidor - warzywo na upały

Któż z nas nie wyobraża sobie lata bez pomidorów? Są to nie tylko smaczne warzywa, ale także bardzo zdrowe i dobrze czujące się w naszym klimacie. Zobacz, jakie właściwości ma pomidor i w jakich potrawach możesz go wykorzystać.

Pomidor - warzywo na upałyŹródło: Adobe Stock
d36g9o4
d36g9o4

Zwyczajowo nazywamy pomidora "warzywem", jednakże z botanicznego punktu widzenia jest to owoc wyodrębnionej przez naukowców rośliny z rodziny psiankowatych, pochodzącej z Ameryki Południowej.

Pomidor zwyczajny dobrze się czuje w naszym klimacie, może być uprawiany w przydomowych ogródkach bądź w szklarni. Wszyscy wiemy, że pomidor najbardziej kojarzy się z czerwoną, dużą kulą, ale możemy także znaleźć pomidory lekko zielone i żółte, a nawet czarne, również pomidory o podłużnym kształcie, przypominające paprykę. Jadamy także pomidory malinowe, które są bardzo duże i z reguły delikatnie czerwone, bardziej różowe; smakują nam również pomidorki koktajlowe, które są malutkie, okrągłe i idealnie nadają się np. do koreczków.

Pomidor jest bardzo soczysty, miękki, o wyrazistym smaku; jadalny jest zarówno miąższ, jak i skórka, ale z różnych kulinarnych względów skórkę się często usuwa. Pomidory możemy kupować w sklepach przez cały rok, ale należy pamiętać, że te "zimowe" mają często mniej składników odżywczych i nie są tak wyraziste w smaku. Warto również pamiętać, że pomidorów nie powinno się łączyć z ogórkami, gdyż zawarty w ogórkach enzym zabija witaminę C.

4 warzywa na upalne dni

Pomidor – wartości odżywcze

Pomidor jest przede wszystkim bogaty w likopen – naturalny barwnik i jednocześnie silny przeciwutleniacz, który bardzo pozytywnie działa na nasze zdrowie. Jest to także warzywo bogate w witaminę C, witaminę PP, a także witaminę E i K. Ponadto w pomidorze znajdziemy mnóstwo potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Pomidory zawierają dużo wody i bardzo mało kalorii: w jednej 100-gramowej kuli znajdziemy zaledwie 15 kcal i 0.2 g tłuszczu.

d36g9o4

Pomidor – właściwości lecznicze

Likopen zawarty w pomidorach jest bardzo silnym przeciwutleniaczem i dlatego może przeciwdziałać rozwojowi nowotworów, zwłaszcza prostaty i szyjki macicy. Likopen pomaga także utrzymać prawidłowy stan układu sercowo-naczyniowego, zapobiegając zawałom serca i rozwojowi miażdżycy. Zawarte w pomidorach witaminy korzystnie wpływają na odporność organizmu, również na urodę, gdyż łagodzą zmiany trądzikowe i zmarszczki, wzmacniają i nawilżają skórę, pomagają w likwidacji przebarwień. Ponadto pomidor działa moczopędnie i jest doskonałym składnikiem diety odchudzającej, gdyż zawiera mało kalorii i dużo wody.

Pomidor – kulinarne zastosowanie

Pomidory jadamy w różnych postaciach, przede wszystkim na surowo w sałatkach, surówkach lub na kanapkach, ale także w postaci przetworzonej, zwłaszcza w postaci koncentratu pomidorowego, który jest szeroko wykorzystywany jako dodatek do wielu dań, a także ketchupu – uwielbianego na całym świecie przecieru pomidorowego z dodatkiem rożnych przypraw. Pomidory są przede wszystkim składnikiem sosu bolońskiego do włoskiej pasty, doskonale zatem łączą się z serami oraz zielonymi przyprawami, np. oregano i bazylią. Z pomidorów oczywiście można zrobić zupę pomidorową, a także sosy i nawet dżemy na słodko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36g9o4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36g9o4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj