Owoce do zadań specjalnych. Zdrowotne właściwości wiśni
Wiśnie są składnikiem deserów, dżemów i ciast. Można z nich zrobić również pyszną nalewkę tzw. wiśniówkę. Ponadto, wiśnie, choć w 82 proc. składają się z wody, są skarbnicą witamin i minerałów. Pozytywnie wpływają na pracę serca.
Wiśnie – charakterystyka
Wiśnie rosną w strefie umiarkowanej. Wyróżnia się 60 gatunków wiśni. W Polsce można spotkać dwa rodzaje wiśni: wiśnię karłowatą oraz czereśnię ptasią. Owoce wiśni mają czerwone kolor i kulistą pestkę. Miąższ jest bardzo słodki, jednak przed zjedzeniem wiśni, warto sprawdzić, czy we wnętrzu owocu nie ma robaka.
Wiśnie są sezonowymi owocami, które zbiera się latem. Są także roślinami ozdobnymi, które można spotkać w parkach oraz ogrodach. Drzewa wiśni są również charakterystyczne, ponieważ kwitnące wiśnie mają drobne, białe lub różowe kwiatki. W Japonii, określanej jako "kraj kwitnącej wiśni", znana jest odmiana wiśni, sakura, będąca popularnym motywem pojawiającym się na kimonach lub na zastawie stołowej.
Wiśnie – wartości odżywcze
Wiśnie w 82 proc. składają się z wody, dlatego są niskokaloryczne. Zawierają 50 kcal w 100 g. Wiśnie są cennym źródłem żelaza oraz witaminy C. Poza tym, w składzie wiśni można znaleźć witaminę B8, która zapobiega siwieniu. Wiśnie zawierają inozyt, który pomaga wydalać cholesterol z organizmu. Ponadto, w składzie wiśni można znaleźć mangan, potas i miedź, a także witaminę A zmniejszającą ryzyko wystąpienia chorób krążenia. Wiśnie zawierają również melatoninę, która pomaga zasnąć, dlatego wiśnie są polecane osobom mającym problem z bezsennością.
Sprawdzam! BEKO
Wiśnie – właściwości lecznicze
Wiśnie, zawierające dużą ilość przeciwutleniaczy, neutralizują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za powstawanie chorób nowotworowych. Przeciwutleniacze spowalniają również proces starzenia się organizmu. Wiśnie pozytywnie wpływają również na serce. Wypłukują nadmiar soli z organizmu, a także uszczelniają naczynia krwionośne. Błonnik, zawarty w wiśniach, zmniejsza poziom "złego" cholesterolu we krwi, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca. Wiśnie są również moczopędne. Po słodkie owoce, mogą również sięgać cukrzycy, ponieważ wiśnie mają niski poziom glikemiczny (IG=22). Wiśnie są także składnikiem diet odchudzających.
Wiśnie – kiedy ich nie jeść?
Wiśni nie powinny jeść osoby, które mają wrzody na żołądku oraz na dwunastnicy, ponieważ owoce mogą podrażniać ściany narządów układu pokarmowego. Poza tym, ludzie otyli również nie powinni sięgać po wiśnie, ponieważ słodkie owoce wzmagają apetyt. Nie można kupować również wiśni, które są nadgniłe lub nadpsute, ponieważ zawierają mykotoksyny, które mogą być przyczyną alergii lub zatruć.
Wiśnie – zastosowanie w kuchni
Wiśnie ze względu na słodko-kwaśny smak również szerokie zastosowanie w kuchni. Idealnie pasują do mlecznej czekolady, dlatego popularne są wiśnie w czekoladzie, czasem z dodatkiem likieru. Wybornie smakują również ciasta z wiśniami, naleśniki z wiśniami oraz lody wiśniowe. Z wiśni robi się również wiśniówkę, nalewkę z wiśni, wino z wiśni oraz sok wiśniowy. Dżemu wiśniowego lub konfitury wiśniowej można także dodać do słodkich wyrobów. W kuchni wykorzystywane są również liście wiśni, które wkłada się do słoików z przetworami np. ogórków kiszonych.