Trwa ładowanie...
herbata
Paulina Hermann
Wczoraj, 25 maja 2025, 12:08

Pijesz herbatę o tej porze? Rozdrażnienie i kłopoty ze snem masz jak w banku

Choć herbata kojarzy się z relaksem, ciepłem i wieczornym wyciszeniem, nie zawsze działa zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Czasem może nas zaskoczyć i to w najmniej oczekiwanym momencie dnia.

HerbataHerbataŹródło: Adobe Stock
d1xbttg
d1xbttg

Herbata to coś więcej niż tylko napój, to moment zatrzymania, chwila wytchnienia w świecie, który pędzi jak oszalały. Za każdym łykiem kryje się historia, aromat i rytuał, który potrafi uspokoić skołatane nerwy i dodać sił. Ale uwaga! Nie każda pora dnia sprzyja tej magii. Czasem filiżanka herbaty może zadziałać zupełnie odwrotnie niż byśmy chcieli. Zanim sięgniesz po kolejną dawkę tego płynnego spokoju, warto wiedzieć, kiedy herbata nie jest już sojusznikiem, a zaczyna być cichym sabotażystą Twojego snu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grillowana bagieta z pysznym środkiem. Nikt nie spojrzy na karkówkę

Herbata - rytuał, który zna cały świat

Nie bez powodu mówimy o "magii herbaty". Ten niepozorny napar od wieków towarzyszy ludziom na całym globie – od japońskich ceremonii, przez angielskie popołudnia, aż po nasze domowe kuchnie, gdzie kubek herbaty to często pierwszy odruch po ciężkim dniu. Działa kojąco, smakowicie otula i daje chwilę wytchnienia. Czy to rano, by się dobudzić, czy w środku dnia, by zebrać myśli, herbata potrafi być niezastąpiona.

d1xbttg

Ale czy na pewno każda pora jest dobra, by sięgnąć po filiżankę aromatycznego naparu? Tu sprawa się komplikuje. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że to kawa powinna być głównym podejrzanym, jeśli chodzi o wieczorne problemy z zaśnięciem, herbata również potrafi nieźle namieszać. Wszystko za sprawą teiny, substancji chemicznie tożsamej z kofeiną. Występuje w czarnej, zielonej, białej i czerwonej herbacie, a jej działanie jest równie pobudzające jak filiżanka espresso.

Dlatego jeśli wypijasz mocną herbatę tuż przed snem, zamiast spokojnie odpłynąć w objęcia Morfeusza, możesz skończyć z oczami jak pięć złotych, przewracając się z boku na bok do drugiej w nocy. Szczególnie wrażliwe osoby powinny odpuścić sobie herbaciane wieczory po godzinie 16-17.

Herbata bez snu, ale nie bez ratunku

To nie oznacza, że musisz rezygnować z herbaty na wieczór całkowicie. Po prostu sięgnij po te bezkofeinowe alternatywy. Napary ziołowe, jak rumianek, melisa czy mięta, nie tylko nie przeszkadzają w zasypianiu, ale wręcz pomagają się wyciszyć i zrelaksować. Dobrze dobrana herbata ziołowa może działać jak naturalna kołysanka – bez skutków ubocznych.

Nie sposób przecenić korzyści, jakie herbata wnosi do naszej codzienności. To napój, który robi dobrze nie tylko duszy, ale i ciału. Dlaczego warto pić herbatę? Powodów jest mnóstwo, ale warto przyjrzeć się każdemu rodzajowi herbaty:

  • zielona – zawiera silne antyoksydanty, wspiera metabolizm, poprawia pracę wątroby i może sprzyjać spalaniu tłuszczu,
  • czarna – pomaga się skoncentrować, dodaje energii i pobudza krążenie,
  • biała – działa przeciwstarzeniowo, poprawia wygląd skóry i wspiera układ odpornościowy,
  • czerwona - wspiera trawienie, oczyszcza organizm, pomaga w walce z nadwagą,
  • ziołowe – łagodzą stres, ułatwiają trawienie, koją żołądek i wyciszają układ nerwowy.
d1xbttg

Regularne picie herbaty to więc nie tylko rytuał, ale też prosty, naturalny sposób na wsparcie zdrowia. Herbata to cudowny napój, ale jak z każdą przyjemnością – trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie "dość". Zwłaszcza wieczorem. Jeśli więc chcesz naprawdę się wyciszyć przed snem, postaw na ziołowe napary i trzymaj się z dala od teinowych bomb. Twoje ciało i głowa podziękują ci za ten prosty gest troski.

d1xbttg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xbttg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj