Trwa ładowanie...

Piernik dojrzewający. Ostatni dzwonek, by zagnieść ciasto

Przed wiekami pierniki były popularnym lekarstwem na wiele chorób, a nawet stosowano je jako zakąskę do wódki. Jak głosi legenda, wielkim amatorem pierników był Fryderyk Chopin. Dziś zajadamy się tym ciastem głównie podczas świąt. To już ostatni dzwonek, by przygotować dojrzewający, staropolski piernik, pachnący korzennymi przyprawami i miodem.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Piernik dojrzewający. Ostatni dzwonek, by zagnieść ciastoŹródło: iStock.com
d2y36dw
d2y36dw

Smak tradycji

Skąd wziął się piernik? Jedni twierdzą, że z Holandii, inni, że upowszechnił się w Europie, gdy ormiański mnich zdradził na niego przepis Francuzom, a jeszcze inni, że pewien kucharz przez przypadek dodał do ciasta korzenne przyprawy i tym sposobem upiekł pierwszy piernik. Prawdopodobnie już w XIII wieku, a na pewno w XIV, nasi pradziadowie znali piernik, tyle że pod nazwą miodownik - było to ciasto chlebowe na bazie miodu oraz mąki i dojrzewało naprawdę długo. Miodownik przygotowywano na specjalne okazje. Jedną z nich były narodziny córki  -  w tym dniu zagniatano ciasto na miodownik, a pieczono je dopiero w dniu jej zamążpójścia.

Piernik przygotowywano także z okazji świąt Bożego Narodzenia - zimą wyrabiano ciasto, które następnie przez 12 miesięcy leżakowało w piwnicy, a dopiero na kolejne święta kończono przygotowanie ciasta. Jeśli chcesz upiec piernik staropolski na tegoroczne święta Bożego Narodzenia, musisz zacząć już dziś. To ostatni dzwonek, bo do świąt zostało nam pięć tygodni. A ciasto na prawdziwy piernik staropolski należy zagnieść minimum cztery tygodnie przed świętami, a upiec tydzień przed Bożym Narodzeniem.

Przepis na dojrzewający piernik

Składniki:

  • 500 g miodu naturalnego
  • 1,5 szklanki cukru
  • 250 g masła
  • 1 kg mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 2 żółtka
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 125 ml mleka
  • 0,5 łyżeczki soli
  • 60 g przyprawy korzennej do piernika
  • orzechy włoskie (opcjonalnie)
WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Katarzyna Gileta

Przygotowanie: w szerokim garnku rozpuść masło i stopniowo dodawaj do niego miód i cukier. Mieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Zagotuj, a następnie wystudź. Kiedy masa jest już chłodna, dodaj mąkę pszenną, rozpuszczoną w mleku sodę oczyszczoną, jajko, żółtka sól, przyprawę do piernika i posiekane orzechy. Masę mieszaj dokładnie łyżką przez ok. 10 minut. Kiedy ciasto jest już gotowe, przełóż je do kamionkowego, szklanego lub emaliowanego naczynia, przykryj ściereczką i wstaw do lodówki. Ważna uwaga - ciasto zaraz po wyrobieniu jest dość rzadkie, ale spokojnie - po leżakowaniu w chłodnym miejscu stężeje i będzie się łatwo wałkowało (trzeba tylko podsypać mąką). Moje ciasto już czeka w lodówce.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Katarzyna Gileta

Na tydzień przed świętami nalezy wyjąć ciasto z chłodnego miejsca i zacząć pieczenie. Z powyższego przepisu wyjdą trzy blaty piernika (ja piekę je na blaszce o wymiarach 39x 26cm). Po przełożeniu igrubą warstwą powideł śliwkowych, obciążam dużą, drewnianą deską do krojenia i odstawiam w chłodnie miejsce na trzy dni, by piernik zmiękł, a po tym czasie kroję go na trzy części i tym sposobem otrzymuję trzy pierniki o wymiarach 13x26 cm każdy.

Zobacz wideo: Z miłości do lokalności

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2y36dw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y36dw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj