Pascha
Pascha wielkanocna to deser z białego sera i bakalii. Pascha przybyła do Polski ze wschodu, w Rosji do dziś jest obowiązkowym punktem świątecznego menu. Potrawa ma duże znaczenie symboliczne, już sam jej kształt - ściętej piramidy - nawiązuje do grobu Chrystusa.
Używane do przyrządzania paschy jajka to znak odradzającego się życia, symbol zwycięstwa nad śmiercią. Twaróg jest symbolem przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody, natomiast bakalie - bogactwa i dobrobytu.
Przygotowanie paschy nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych, także ze zdobyciem składników nie powinniśmy mieć większych problemów.
W najprostszej, dietetycznej, wersji wystarczy chudy twaróg, żółtka jaj, miód, trochę cukru pudru, kandyzowana skórka z cytryny lub pomarańczy, bakalie: migdały, rodzynki, daktyle, suszone morele, orzechy, pistacje oraz odrobina miąższu z laski wanilii lub cukier waniliowy. Wszystko zależy jednak od przepisu, a receptur paschy nie brakuje. W oryginalnych rosyjskich wersjach często dodaje się także masło i tłustą śmietanę (zwłaszcza, gdy twaróg jest zbyt suchy), a przysmak aromatyzuje się kardamonem.
Jak przygotować wielkanocną paschę?
Aby przygotować wielkanocną paschę, potrzebujemy 75 dag tłustego, białego sera (mielonego), 10 ugotowanych na twardo żółtek, kostkę masła, 25 dag cukru, aromat waniliowy, po 10 dag siekanych orzechów i migdałów i tyle samo rodzynek.
Przecieramy przez sito żółtka, po czym ucieramy na pulchną masę z masłem i cukrem. Nadal ucierając dodajemy pozostałe składniki. Masę wlewamy do formy lub miski wyłożonej ściereczką i ugniatamy. Od góry zakrywamy rogami ściereczki i przyciskamy talerzem. Wkładamy na całą dobę do lodówki. Po wyjęciu pozostaje nam tylko dekoracja i to co najważniejsze - jedzenie.