Ogórki małosolne. Jedzmy na zdrowie!
Lato kusi obfitością warzyw. Na straganach, bazarkach i w zieleniakach można zatracić się wśród bogatej oferty. Ale wybór powinien być przemyślany. Kupujemy warzywa od sprzedawców i producentów, których darzymy zaufaniem.
Nie możemy pozwolić sobie na byle jakie zakupy. Nasze warzywa - i owoce - powinny pochodzić z upraw zrównoważonych lub eko/bio. Mamy wtedy pewność, że dbamy o zdrowie nasze i naszych bliskich.
Wśród bogactwa letnich warzyw są ogórki! To bardzo charakterystyczny symbol naszej kuchni. Bardzo chętnie zjadamy je na surowo, robimy zapasy na zimę w postaci kiszonych, a w sezonie letnim cenimy szczególnie ogórki małosolne.
Czym się różnią ogórki małosolne od kiszonych?
Kiszenie to proces fermentacji beztlenowej przeprowadzonej przez bakterie mlekowe. W wyniku kiszenia cukry proste zawarte w komórkach roślinnych rozkładają się do kwasu mlekowego i hamują niektóre niekorzystne procesy - na przykład procesy gnicia.
Zobacz też: Najlepszy sposób na kiszone ogórki
Ogórki małosolne różnią się od kiszonych przede wszystkim czasem fermentacji. Poddajemy je krótszemu procesowi kiszenia, co pozwala zachować ich większą jędrność i kruchość. Ogórki małosolne są więc delikatniejsze w smaku, niż kiszone.
Proces fermentacji ogórków małosolnych w czasie ciepłego lata trwa 2-3 dni. Im dłużej trzymamy je w solance, tym bardziej będą ukiszone. Ogórki małosolne dla wielu z nas są symbolem lata i ulubionym jego smakiem. Zachowują też cechy świeżości, a jednocześnie mają pozytywne działanie na mikroflorę jelitową. No i szczególnie cenimy ich walory smakowe, bo traktujemy je jako wartościowy element letniej diety. Poza tym są tanie i łatwo je przygotować.
Jakie właściwości mają ogórki małosolne?
Przede wszystkim znajdziemy w nich sporo witaminy C, która jest silnym antyoksydantem i chroni nas przed działaniem wolnych rodników, powstających w skórze na skutek działania promieni UVA. Na skutek fermentacji w ogórkach małosolnych wzrasta także ilość witamin z grupy B, co też pozytywnie wpływa na stan naszej skóry, układ sercowo-naczyniowy, hormonalny oraz immunologiczny.
Wprawdzie ogórki małosolne zawierają mniej kwasu mlekowego niż kiszone, ale również on w nich występuje. Poza tym zawierają cenną witaminę K i są lekkostrawne. Niewątpliwą zaletą ogórków małosolnych jest to, że w przeciwieństwie do ogórków świeżych, można je łączyć z pomidorami. Jedzenie razem świeżego ogórka i pomidora sprawia, że witamina C utlenia się pod wpływem enzymu askorbinazy. Natomiast proces ten nie zachodzi w przypadku produktów kiszonych, a nawet delikatnie przekiszonych, jakimi są ogórki małosolne. Jedzmy więc je na zdrowie!
Przepis na ogórki małosolne
Składniki:
- 1 kg młodych świeżych ogórków
- 3 duże ząbki czosnku
- 1 pęczek kopru
- liście lub korzeń chrzanu
- 1, 5 litra wody
- 1,5 łyżki soli kamiennej
- przyprawy: 2 liście laurowe, 1 łyżeczka czarnego pieprzu, 1 łyżeczka nasion gorczycy
Przygotowanie: wodę gotujemy z solą i odstawiamy aby ostygła. Do dużego słoja lub kamionkowego naczynia wkładamy umyte liście chrzanu, czosnek i koper. Ogórki dokładnie myjemy i układamy w słoju. Wsypujemy przyprawy i zalewamy ostudzoną wodą z sola. Przykrywamy i odstawiamy. Są gotowe po 3-4 dniach.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl