Nie tylko dla jaroszy. Sentymentalny wtorek: kotlety jajeczne
Mogliśmy spotkać je w barach mlecznych i stołówkach. I chociaż często zastępowały mięsną wersję tego klasycznego dania, nie można zaprzeczyć, że ich smak był wyjątkowy. Tym razem w ramach cyklu "Sentymentalny wtorek" wspominamy kotlety jajeczne.
W okresie PRL-u stanowiły częsty zamiennik tradycyjnych kotletów mielonych. Pojawiały się w barach mlecznych, szkolnych i zakładowych stołówkach, a także w wielu polskich domach. Co pewien czas możemy spotkać się z modą na powracające zapomniane już dania. Jedną z takich potraw są kotlety jajeczne, które coraz częściej są ciekawym punktem w jadłospisie wegetarian.
Przepis na kotlety jajeczne możemy dowolnie modyfikować, dodając do masy wybrane przez nas składniki. Smacznym połączeniem będą jajka z pieczarkami, brokułami, kiszonymi ogórkami lub żółtym serem. Usmażone kotlety możemy podawać z naszymi ulubionymi surówkami, kiszoną kapustą lub gotowaną marchewką z groszkiem. Świetnie sprawdzą się też z dodatkiem ziemniaków w formie purée lub frytek.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Przepis na kotlety jajeczne
Składniki:
- 5 jajek
- 30 g bułki tartej
- 20 ml mleka
- 2 cebule
- 1 ząbek czosnku
- 1 pszenna bułka
- szczypior
- kolendra
- olej
- sól
- pieprz
Przygotowanie: cebule kroimy w kostkę i dusimy na oleju razem z przeciśniętym przez praskę czosnkiem aż do momentu, gdy zeszkli się. Odstawiamy do wystygnięcia. Cztery jajka gotujemy na twardo. Gdy będą już zimne kroimy je w drobną kostkę. Łączymy z bułką tartą, surowym jajkiem i bułce namoczonej w mleku. Następnie masę mieszamy ze szczypiorem i odrobiną kolendry. Doprawiamy solą i pieprzem. Formujemy kotlety i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju do momentu, gdy po obu stronach będą pokryte złocistą, chrupiącą skórką.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl