Trwa ładowanie...

Najsmaczniejszy owoc na świecie wg Marka Twaina. Połączenie banana z ananasem

Obecnie w znanym dyskoncie możemy kupić w promocji peruwiański owoc, który smakiem przypomina połączenie banana z ananasem. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was kilka informacji na temat jabłka budyniowego, czyli czerymoja.

Najsmaczniejszy owoc na świecie wg Marka Twaina. Połączenie banana z ananasemŹródło: 123RF
d2hhaum
d2hhaum

Czerymoja, Cherimoya znana również pod nazwą jabłko budyniowe, jest owocem flaszowca peruwiańskiego. Flaszowiec jest nisko rozgałęzionym drzewem lub krzewem osiągającym wysokość 3–9 m.

Czerymoja jest niezwykłym owocem, ponieważ potrafi oddawać różne walory smakowe – od bitej śmietany z truskawkami po połączenie banana z ananasem. Uważana jest za jeden z najlepszych tropikalnych owoców, okrzyknięta "Najsmaczniejszym owocem na świecie" przez Marka Twaina. Gruba zielona skórka o fakturze przypominającej dachówkę, skrywa jasny miąższ o konsystencji budyniu.

Czerymoja – właściwości

Owoc flaszowca peruwiańskiego zawiera w swoim składzie około 15 proc. cukrów, witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B w tym duże ilości wit. B6 . Ponadto jest również pokaźnym źródłem wapnia oraz fosforu. Jabłko budyniowe jest niskokaloryczne – w 100 g owocu znajduje się około 75 kcal. Owoce te są również bardzo dobrym źródłem rozpuszczalnego błonnika.

Ich regularne spożywanie wzmacnia odporność organizmu, a także reguluje przemianę materii.

Czerymoja – zastosowanie

Owoce flaszowca ze względu na przyjemny smak najlepiej zjadać na surowo. Należy jednak uważać na pestki – są śmiertelnie niebezpiecznie dla człowieka. Często wykorzystuje się je do przyrządzania galaretek, lodów, sałatek owocowych, jogurtów, soków, wina, likierów.

Niestety owoce są rzadko spotykane w polskich sklepach. W tej chwili w Lidlu za sztukę zapłacimy niecałe 3 zł.

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj