Mięso wieprzowe w diecie. Na co zwrócić uwagę?
Wieprzowina jest tradycyjnym składnikiem kuchni polskiej. Mięso wieprzowe może być chude (np. polędwica wieprzowa) lub tłuste (golonka, podgardle, boczek, żeberka). Wieprzowinę można usmażyć, upiec lub ugotować.
Wieprzowina – klasyfikacja
Do części wieprzowiny, które można jeść należą m.in. podgardle, słonina, żeberka, schab, polędwiczka, łopatka wieprzowa, szynka oraz golonka. Istnieją rodzaje klasyfikacji wieprzowiny.
Do klasy I zalicza się chude mięso, które dopuszcza pojawienie się tłuszczu wewnętrznego (jedynie 15 proc.). Mięso wieprzowe w klasie I może być różowe lub czerwone.
Klasa II A charakteryzuje się większą ilością tłuszczu wewnętrznego (do 20 proc.) wykluczając jednak obecność tłuszczu zewnętrznego. W klasie II B zawartość tłuszczu wieprzowinie sięga do 45 proc. Mięso nadal powinno być różowe lub czerwone.
Klasa III dopuszcza szary odcień mięsa i tłuszczu, natomiast w IV klasie można znaleźć mięso z elementami krwi. Istnieje również klasyfikacja półtusz wieprzowych (S)EUROP, z których najwyższa jest klasa S, ponieważ zawartość mięsa w tuszy musi wynosić ponad 60 proc.
Zakręcone pizzerki. Obłędny przysmak nie tylko na imprezę
Wieprzowina – wartości odżywcze
Kaloryczność wieprzowiny uzależniona jest od ilości tłuszczu oraz błon, które otaczają mięso. Najchudsza jest szynka (118 kcal / 100 g) oraz schab odtłuszczony (122 kcal / 100 g). Najwięcej tłuszczu zawierają żeberka (309 kcal / 100 g) oraz golonka (322 kcal / 100 g). Ponadto, szynka i schab odtłuszczony są cennym źródłem białka, które dostarcza energii, pomaga spalać tłuszcz i buduje tkanki. Zawartość cholesterolu w wieprzowinie nie przekracza 55 g, dzięki czemu jest podobna do ilości cholesterolu w drobiu. Wieprzowina jest również cennym źródłem witaminy B1 oraz witaminy E. Mięso wieprzowe zawiera również dużą ilość żelaza, cynku, potasu oraz fosforu.
Wieprzowina – jak wybrać najlepszą?
Najlepsza wieprzowina pochodzi z młodych sztuk. Warto wybierać ciemnoróżowe mięso wieprzowe, ponieważ bladoróżowe sztuki są bardziej wodniste. Kupując wieprzowinę, można również powąchać mięso, które powinno mieć ledwo wyczuwalny, delikatny zapach. Mięso wieprzowe warto kupić w sklepie mięsnym. Jeśli ktoś decyduje się na zakup wieprzowiny w hipermarkecie powinien wziąć schab lub szynkę pakowaną próżniowo, ponieważ jest dłużej świeże. Kupioną w sklepie wieprzowinę można zostawić w lodówce przez kilka (3-4) dni. Mrożona wieprzowina może być przechowywana do kilkunastu miesięcy.
Wieprzowina – sposób przyrządzenia
Wieprzowina jest smaczna i łatwa do przyrządzenia. Ze schabu przyrządza się kotlety najczęściej podane z ziemniakami lub frytkami oraz surówką. Natomiast z łopatki przyrządza się kotlety mielone. Żeberka można udusić lub zapiec. Z nóżek wieprzowych robi się galaretę, a na nogach można zrobić zupę lub wywar. Wieprzowina jest również mięsem, które dobrze smakuje upieczone w marynacie. Na bazie mielonego mięsa wieprzowego można również przyrządzić pyszny sos do spaghetti.