Meksykański ogórek, czyli mysi melon. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym warzywie?
Od niedawna na polskim rynku można znaleźć niezwykłe warzywo. Trochę przypomina ogórka, trochę miniaturowego melona. Co to jest? To chayot, roślina bardzo blisko spokrewniona z dynią, choć nazywana jest meksykańskim ogórkiem lub mysim melonem (a to ze względu na rozmiar).
Liście i łodygi tej rośliny (którą można uprawiać w polskich szklarniach) są bardzo podobne do liany. W sezonie roślina może wyprodukować nawet do 80 owoców mniej więcej długości 10 centymetrów, ważących średnio 600 gramów. Skórka mysiego melona jest mocna, cienka i błyszcząca, a owoce mogą mieć żółty lub zielony kolor. W smaku meksykański ogórek przypomina trochę cukinię.
Chayot - wartości odżywcze
Mysi melon to pyszne i bardzo zdrowe warzywo. Zawiera dużą ilość aminokwasów, jest bogaty w witaminy i pierwiastki śladowe. Jest również bardzo niskokaloryczny, dlatego też meksykański ogórek może być używany podczas dietetycznych diet. Ponadto herbata nie ma przeciwwskazań. Wyjątkiem jest indywidualna nietolerancja.
W Meksyku i innych krajach Ameryki Środkowej w kuchni używa się nie tylko owoców tej rośliny, ale również liści i korzeni. Meksykański ogórek jest rośliną, którą można spożywać w całości, wyjątkiem jest łodyga. Młode pędy można ugotować, a następnie dodać do różnych potraw. Z jej liści robi się przeróżne napary pomagające w walce z opuchlizną, nadciśnieniem i kamicą moczową.
Bataty - naprawdę warto je jeść
Korzenie są często stosowane w leczeniu miażdżycy i regulują ciśnienie krwi. Dodatkowo sok z mysiego melona reguluje pracę tarczycy, a także pomaga w leczeniu zaparć, hemoroidów, zapalenia trzustki i wrzodów, a nawet raka piersi. Liście dodaje się również do sałatek, nadziewa się je, gotuje w zupach, wzbogaca się nimi sosy.
Meksykański ogórek w kuchni
Meksykański ogórek świetnie smakuje w połączeniu na przykład z pomidorami i bakłażanem. Duszony w sosie własnym, doskonale pasuje również do potraw mięsnych i rybnych jako przystawka, zastępując ziemniaki. Z grubych korzeni tej rośliny, zawierających mnóstwo skrobi wyrabia się mąkę, ponieważ zawierają dużą ilość skrobi.
Najlepiej smakują świeże owoce, poddane odpowiedniej obróbce. Jeśli jednak chcemy zachować je na przykład na zimę, warto je zakisić. Z wody i soli przygotowujemy zalewę. Musi być jej dużo. Ciepłą solanką zalewamy owoce i pozostawiamy na 10 minut. Wtedy solankę wylewamy, owoce płuczemy i ponownie zalewamy solanką, teraz już w słoikach. Dodajemy czosnek, kwiat kopru, ziarna pieprzu i gorczycy. Słoiki zakręcamy i odstawiamy w chłodne miejsce. Takie kiszone "ogórki" mają charakterystyczny, bardzo ciekawy smak.