Lody domowe. Przepyszny pomysł na upalne dni
Lody do idealny deser na upalne letnie dni. Czy zastanawialiście się, komu zawdzięczamy ten słodki, powszechnie uwielbiany, orzeźwiający przysmak? Teorii na ten temat jest wiele.
Pierwsze wzmianki pochodzą sprzed 5 tys. lat i głoszą, że lodami delektowano się już w starożytnych Chinach. Teoria ta, bywa jednak kwestionowana z uwagi, na fakt, że Chińczycy słabo tolerują laktozę, w związku, z czym nie przepadają za produktami mlecznymi. Bardziej prawdopodobne są inne hipotezy, według których lody - to pomysł Turków (albo Irańczyków) i to właśnie oni są autorami pomysłu na deser przypominający współczesne sorbety (po turecku "szarbet" oznacza zamrożony napój owocowy). Wiadomym jest, że w lodowych deserach gustowali również starożytni Grecy i Rzymianie (na żądanie cesarza Nerona potrzebny do ich przyrządzenia lód, sprowadzano z odległych krain).
Kto jest, więc wynalazcą tego przepysznego deseru? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ktokolwiek by to jednak nie był, z pewnością wielu ze smakoszy uważa go za geniusza, godnego pomnika (nie tylko z lodu).
Faktem natomiast jest natomiast, że żyjący w XVII w. w Neapolu, hiszpański ambasador Antonio Latini zaczął dodawać do sorbetów mleko i wtedy właśnie powstały lody mleczne. Latini ów deser nazwał za z włosko-turecka: sorbetto. Na przełomie XVII i XVIII w. mieszkający w Paryżu Sycylijczyk Francesco Procopio dei Coltelli, założył pierwszą kawiarnię, w której do kawy serwowano lody pod włoską nazwą: gelato (założona przez wówczas Café Procope istnieje do dziś i jest najstarszą, nieprzerwanie funkcjonująca kawiarnią paryską).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lody o smaku śledzia. Będą hitem lata?
Lody będące początkowo deserem tylko dla elit, bardzo szybko trafiły do szerszej grupy społecznej. Sprzedawano je w paryskich cukierniach, ale dostępne były tylko w lecie i tylko w jednym cytrynowym smaku. Jednak rozsmakowano się w nich tak mocno, że zaczęły je przyrządzać również gospodynie domowe, poszerzając recepturę o coraz to nowe smaki. W 1876r. Carl von Linde zbudował pierwszą chłodziarkę sprężarkową, a na rynku zaczęły pojawiać się następne wynalazki (w tym maszyna do domowego wyrobu lodów), co spowodowało, że obecnie lody mogą być składnikiem naszego codziennego menu i to nie tylko latem. W XIX w. Amerykanie otwarli pierwszą fabrykę w Baltimore, rozpoczynając tym samym masową produkcję lodów.
Gotowe lody możemy kupić zawsze, ale ja zachęcam do ich samodzielnego przygotowania, zwłaszcza, że receptury nie są specjalnie skomplikowane. Do produkcji lodów w zaciszu własnej kuchni nie potrzeba nawet specjalistycznego sprzętu, wystarczą dobre składniki i odrobina jeszcze lepszych chęci.
Przygotowując domowe lody warto pamiętać, że aby były miękkie, należy przygotowaną masę lodową włożyć do zamrażalnika, po czym co pół godziny, wyjmować i ponownie blendować tak, aby zniszczyć kryształki lodu tworzące się podczas mrożenia. Całościowy czas mrożenia lodów to ok. 3 godziny, co oznacza, że w praktyce masę należy blendować 6 razy w odstępach półgodzinnych. Takie postępowanie zapewni, że nasze lody będą puszyste i miękkie.
Domowe lody czekoladowe
Składniki:
● śmietanka do deserów 30 – 36% tł. - 1 małe opakowanie (300 ml),
● mleko spożywcze 2% tł. – 1 szklanka (250 ml),
● cukier biały – 7- 8 łyżek – 80 (90 g),
● czekolada mleczna – ¾ tabliczki (75 g),
● czekolada gorzka – 1 tabliczka (100 g).
Wykonanie:
- Przygotujemy wszystkie składniki, ważne, aby mleko i śmietanka były chłodne.
- Połowę śmietanki deserowej przelewamy do rondelka i dodajemy cukier. Całość podgrzewamy na małym lub średnim ogniu, co jakiś czas mieszając, do momentu całkowitego rozpuszczenia się cukru.
- W międzyczasie dzielimy czekoladę na mniejsze kawałki.
- Do podgrzewanej masy śmietankowej dodajemy pozostałe składniki: mleko i resztę śmietanki. Całość dokładnie mieszamy i ponownie doprowadzamy do wrzenia.
- Do gorącej masy śmietankowej dodajemy czekoladę podzieloną na kawałki. Całość mieszamy cały czas, aby składniki dobrze się połączyły a czekolada się rozpuściła.
- Wstępnie przygotowaną czekoladową masę przelewamy do pojemnika i wstawiamy pojemnik do zamrażalki na 30 minut.
- Po 30 minutach wyjmujemy masę czekoladową z zamrażalnika i blendujemy całość. Następnie stosujemy się do schematu mrożenie – blendowanie: powtarzamy regularnie, co 30 minut, aż masa lodowa całkowicie się schłodzi. Zazwyczaj zajmuje to 3 do 4
godzin.Jeśli nie macie czasu bądź cierpliwości, zdradzę wam pewien trik, dzięki, któremu możemy zrobić lody w zaledwie kilka minut.
Domowe lody w 5 minut
Składniki:
● pełnotłuste mleko - pół szklanki,
● śmietana kremówka - pół szklanki,
● cukier biały - 1/4 szklanki,
● ekstrakt waniliowy - pół łyżeczki,
dodatkowo:
● sól kamienna - 1 szklanka,
● kostki lodu
Wykonanie:
- Mieszamy: mleko, śmietanę, cukier i ekstrakt waniliowy na jednolitą masę. Przelewamy mieszankę do małej torebki foliowej z suwakiem (ważne, żeby była bardzo dobrej, jakości) i szczelnie ją zamykamy.
- Do drugiej torebki z suwakiem (musi być przynajmniej dwukrotnie większa od pierwszej) wsypujemy kilka garści kostek lodu i pół szklanki soli.
- Wkładamy zamkniętą małą torebkę do większej, przykrywamy lodem i resztą soli kamiennej.
- Szczelnie zamykamy dużą torbę i owijamy ją ręcznikiem, po czym energicznie potrząsamy przez około 5 minut
Uwaga:
Przepis możemy modyfikować według własnych preferencji smakowych np. dodając kakao.
Jeśli jesteście zwolennikami kuchni wegańskiej polecam bardzo owocowe lody roślinne. Poniżej przedstawiam przepis na moje ulubione, przepyszne domowe lody wegańskie z truskawek i bananów.
Domowe lody wegańskie z truskawek i bananów
Składniki:
● truskawki mrożone, pokrojone na kawałki - 2 kubki (ok. 300 g),
● banany mrożone, pokrojone w plasterki - 3 (ok. 430 g - waga bananów ze skórką),
● mleko roślinne (polecam z nerkowców) – 1 kubek (260 g),
● świeże daktyle bez pestek – 3 duże (ok. 80 g),
● nerkowce - ½ kubka (ok. 90 g).
Wykonanie:
- Wkładany do blendera: orzechy nerkowca, mleko i dokładnie blendujemy, tak, aby uzyskać jednolitą konsystencję (baza do lodów powinna mieć konsystencję gęstej śmietany).
- Następnie dodajemy połowę porcji owoców (pokrojonych na kawałki i zamrożonych wcześniej) i blendujemy powoli używając np. trybu pulsacyjnego.
- Gdy składniki się połączą dodajemy pozostałą część owoców i ponownie blendujemy, aż do momentu, gdy wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączą do konsystencji aksamitnego musu. Gotowe!
Uwaga:
● Przed przygotowaniem warto zamrozić owoce, wówczas przygotowanie zajmie niewiele czasu.
● Natychmiast po przyrządzeniu możemy lody schować do zamrażalki, by po tym jak odpowiednio zgęstnieją, móc uformować z nich kulki.
● W tym przepisie bazę do lodów tworzą: mleko roślinne, nerkowce i daktyle, możemy dodawać do niej nie tylko truskawki i banany, ale również inne ulubione składniki: np. jagody, mango, maliny, wiśnie.