Trwa ładowanie...

Lodówka wypchana po brzegi pojemnikami? Z pakowarką próżniową zyskasz nie tylko miejsce

Z biegiem czasu pojawia się coraz więcej skuteczniejszych sposobów na przechowywanie żywności. Weki i mrożonki już nam nie wystarczają, pojawiają się zamrażarki bezszronowe, dzięki którym wyciągnięcie potrawy nie oznacza odkuwania jej od reszty produktów. Coraz bardziej powszechne stają się również konserwacja ultradźwiękowa i ciśnieniowa, a także metoda próżniowa. Ta ostatnia zapowiada się szczególnie obiecująco, gdyż już dawno przystosowano ją do użytku domowego.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Lodówka wypchana po brzegi pojemnikami? Z pakowarką próżniową zyskasz nie tylko miejsceŹródło: iStock.com
d2nvm81
d2nvm81

Poniżej przedstawiamy mocne i słabe strony używania konserwacji próżniowej. Dowiesz się również ile kosztują popularne pakowarki próżniowe, jak je wykorzystywać oraz jakich dodatkowych komponentów potrzebujesz, jeżeli zdecydujesz się na przechowywanie żywności w ten sposób.

Zostaw to, co najważniejsze
Jak każdy doskonale wie, metoda próżniowego pakowania polega na pozbawienia potrawy lub składników powietrza, które jest wysysane na zewnątrz specjalną pompką. System ten jest banalnie prosty w obsłudze i w przeciwieństwie do innych zaawansowanych technik powszechnie dostępny. Metoda ta do niedawna kojarzyła się raczej z ubraniami, a żywność przechowywaną w ten sposób można było znaleźć jedynie w sklepach. Tymczasem teraz urządzenia dostosowane do potrzeb domowych można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Zajmuje mniej miejsca niż przeciętny robot kuchenny i możesz z niego korzystać bez końca, pod warunkiem, że masz odpowiednie komponenty.

Tradycyjne sposoby przechowywania żywności mogą pozostawiać wiele do życzenia 123RF.COM
Tradycyjne sposoby przechowywania żywności mogą pozostawiać wiele do życzenia Źródło: 123RF.COM

Najczęściej są to specjalne woreczki przeznaczone do przechowywania potraw w całości. Cały proces polega wtedy na włożeniu składników do torebki, przytknięciu jednego jej końca do specjalnej listwy i włączeniu urządzenia. Pakowarka odessie całe powietrze i zamknie woreczek, a ty możesz włożyć potrawę do lodówki lub zamrażarki. Pamiętaj, że do tego celu powinnaś używać tylko torebeczek, które są przeznaczone do pakowarek, w innym przypadku nie ma gwarancji, że opakowanie będzie wytrzymałe. Część urządzeń obsługuje również plastikowe pojemniki próżniowe. Wystarczy podłączyć je do wieczka i wcisnąć jeden przycisk.

Bakteria nie znosi próżni
Próżniowa pakowarka sprawia, że przechowywane tą metodą potrawy zachowują swoją świeżość nawet do pięciu razy dłużej. Brak dostępu powietrza zapobiega rozwojowi bakterii, bariera chroni również potrawę przed wysychaniem. Próżniowe pakowanie żywności to doskonały sposób na to, by pozbyć się z diety produktów z dużą ilością konserwantów. Możesz wybierać naturalne składniki bez strachu, że zepsują się po upływie jednego lub dwóch dni. Szczelnie zapakowane przetrwają o wiele dłużej. W dodatku próżniowa metoda nie ingeruje w strukturę przechowywanej żywności. To oznacza, że zarówno smak jak i naturalne wartości odżywcze pozostaną niezmienione.

Próżniowe opakowania to koniec przykrego zapachu w lodówce Fotolia
Próżniowe opakowania to koniec przykrego zapachu w lodówce Źródło: Fotolia, fot: Photographee.eu

Pasuje do twoich potrzeb
Po czym poznać, że urządzenie, które kupiliśmy spełnia swoją funkcję? Przede wszystkim po odessaniu powietrza folia powinna gładko przylegać do potrawy. Wysokie podciśnienie to dobre warunki przechowywania, dlatego warto, by sprzęt robił to jak najlepiej. Zwróć również uwagę na długość listwy zgrzewającej. W zależności od twoich potrzeb możesz wybrać urządzenie o mniejszych lub większych gabarytach. Zwykle do użytku domowego najbardziej odpowiednie są te o szerokości nieprzekraczającej 40 cm. Na potrzeby restauracji, firmy cateringowej czy prywatnego sklepu, możesz pokusić się o większą pakowarkę i woreczki.

Każdego miesiąca wyrzucasz całe kilogramy żywności, która nie nadaje się już do spożycia. Przeprowadź mały rachunek sumienia i pomyśl, kiedy ostatnio musiałaś wyrzucić kawałek szynki lub sera, bo stracił swoją świeżość. Nawet bardziej zaawansowane urządzenie zwróci się szybko, jeśli tylko będziesz odpowiedzialnie podchodzić zarówno do zakupów, jak i do przechowywania jedzenia.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2nvm81
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nvm81
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj