Kulinarna podróż w czasie. Prodiż i jego godny następca
Soczysta rolada, pieczeń czy nawet ciasta i chleb – te wszystkie smaki kojarzymy głównie z prodiżem. Niepozorny, elektryczny garnek uznawany jest przez wielu za relikt przeszłości, wciąż jednak można go spotkać w wielu domach. Obecnie dużo większą popularnością cieszy się inne urządzenie, w którym również przygotujesz mnóstwo smacznych potraw.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Nic dziwnego, że potrawy przygotowywane w prodiżu wzbudzają sentyment i wciąż cieszą się dużym uznaniem. Sposób pieczenia znacząco różni się od potraw przygotowywanych w klasycznym piekarniku, a to wpływa na niepowtarzalny smak potraw. Warto odkurzyć swój stary prodiż, a jeżeli go nie masz, zaopatrzyć się w nowszą alternatywę. Rodzina z chęcią powróci do starych smaków.
Prodiż w nowej odsłonie
Metalowe naczynie z pokrywką i zamontowaną w środku grzałką nie zajmuje zbyt wiele miejsca, doskonale więc sprawdzi się w kawalerkach, w których brakuje pełnowymiarowej kuchni. Nowoczesne prodiże na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, co ich starsze odpowiedniki, jednak różnią się od nich pod kilkoma względami. W starszych modelach grzałka montowana była wyłącznie w dolnej części urządzenia, obecnie można spotkać prodiże, w których umieszczono ją również pod pokrywką, dzięki czemu możliwe jest równomierne podgrzewanie potraw ze wszystkich stron.
Praktyczny, kwadratowy kształt misy oraz powłoka teflonowa ułatwiają czyszczenie i wyciąganie gotowej potrawy, a szklane okienko pozwala na śledzenie postępu przygotowywania posiłku na bieżąco. Dania przygotowywane w prodiżu nie tracą smaku, a przygotowanie ich jest nawet 80 proc. wydajniejsze niż w klasycznym piekarniku.
Godny następca prodiża
Alternatywą dla osób, które potrzebują większej przestrzeni do pieczenia będzie natomiast kombiwar. Urządzenie w postaci szklanej misy i pokrywy z lampą halogenową sprawdzi się podczas smażenia, pieczenia, gotowania, grillowania, rozmrażania czy duszenia. Dzięki specjalnej nakładce można go równie dobrze wykorzystać do gotowania na parze. Nawet najprostszy kombiwar wyposażono w timer i regulator temperatury, a bardziej zaawansowane modele mają również programator pozwalający na dopasowanie parametrów do tego, co planujesz przygotować.
Kombiwary oferują znacznie większą pojemność niż prodiże, misa pomieści od 9 do 12 litrów. Jeżeli to dla ciebie za mało, zdecyduj się na model ze specjalnym kołnierzem, który zwiększa pojemność nawet do 25 litrów. Niewielki rozmiar może być wadą, ale z drugiej strony urządzenie znacznie szybciej się nagrzewa, a dzięki temu przygotowywanie posiłków trwa o wiele krócej. Dobry kombiwar to idealna opcja dla całej rodziny, a mnogość dostępnych opcji czyni z niego jeden z najbardziej uniwersalnych sprzętów do gotowania.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.