Trwa ładowanie...

Krótka historia sosu beszamelowego

Sos beszamelowy lub po prostu beszamel, to francuskie odkrycie, nad którego recepturą Louis de Béchamel pracował kilkanaście lat. Dziś uznawany jest za jeden z najbardziej uniwersalnych sosów na świecie, a możesz przygotować go w kilkanaście minut.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Krótka historia sosu beszamelowegoŹródło: iStock.com
d2hhaum
d2hhaum

Louis de Béchamel był wysoko postawionym urzędnikiem na dworze Ludwika XIV i to właśnie jemu przypisuje się autorstwo jednego z 5 sosów bazowych – beszamelu. Jego receptura nie jest zbyt skomplikowana, bo w jej skład wchodzi tylko masło, mąka, mleko i przyprawy. Można powiedzieć, że jego niezwykłość tkwi w prostocie.

Z początkiem XIX wieku, francuski szef kuchni Marie-Antoine Carême określił strukturę czterech sosów bazowych, na których podstawie powstawały wszystkie sosy kuchni francuskiej. Wśród „czterech wspaniałych” był właśnie beszamel. Pół wieku później Auguste Escoffier, niekwestionowany kucharz królów i król kucharzy, rozszerzył teorię Carême'a o jeden, dodatkowy sos, zmienił także nieco skład pozostałych i nazwał je „5 sosami matki”. Należą do nich: sos hiszpański, holenderski, pomidorowy velvet i oczywiście beszamel.

Sos beszamelowy sprawdza się doskonale do wszelkiego rodzaju makaronów, zapiekanek, białych mięs czy warzyw pod każdą postacią. Beszamel jest także bazą dla innych sosów, m.in. Mornay (wystarczy dodać śmietanę i ser oraz Soubise, który podaje się do baraniny.

Przepis na sos beszamelowy

Składniki: 50 g masła, 1/4 szklanki mąki pszennej, 2 i 1/3 szklanki mleka, świeżo starta gałka muszkatołowa, sól i świeżo mielony biały pieprz
Przygotowanie:
W garnku na małym ogniu rozpuść masło, a następnie wsyp mąkę i stale mieszając, podgrzewaj, aż uzyskasz się bardzo bladą zasmażkę. Zdejmij garnuszek z ognia i cienkim strumieniem (nie zapominaj o ciągłym mieszaniu) wlej zimne mleko. Postaw rondelek na małym ogniu i podgrzewaj jego zawartość przez 10-12 minut, ciągle mieszając. Pamiętaj, by nie doprowadzić sosu do wrzenia. Na koniec dopraw go gałką muszkatołową, solą i białym pieprzem.

Sos beszamelowy 123RF.COM
Sos beszamelowy Źródło: 123RF.COM

Ciekawostką jest, że sos beszamelowy był udoskonalany przez Béchamel’a kilkanaście lat. Dlatego bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że finalny, niepowtarzalny smak sosu zawdzięczamy wieloletnim eksperymentom. Nad jego idealnym przygotowaniem warto popracować, a co najważniejsze – nie należy poddawać się po pierwszych próbach nie zakończonych sukcesem, bo gra jest naprawdę warta świeczki.

Warto wiedzieć:

  • Sos beszamelowy musi być rzadki i pozbawiony brudek, dlatego cały czas musisz pamiętać o mieszaniu go.
  • Jeśli jednak grudki się pojawią, sos jeszcze można uratować. Przetrzyj go przez sito, a następnie dokładnie wymieszaj.
  • Jeżeli beszamel jest twoim zdaniem za gęsty, dodaj odrobinę mleka.
  • Jeśli nie podajesz sosu beszamelowego od razu po przyrządzeniu go, połóż na jego powierzchni plasterek masła. Rozpuści się ono i zapobiegnie powstaniu kożucha.
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj