Trwa ładowanie...

Kostkarka do lodu. W lodówce czy osobno?

Zbliża się lato, a więc okres kiedy wiele osób będzie miało zwiększone zapotrzebowanie na picie schłodzonych napojów. To dobry moment na pomyślenie o zakupie lodówki z kostkarką do lodu lub kostkarki wolnostojącej. Wbrew pozorom takie urządzenia można kupić w przystępnej cenie, a kiedy już się do tego udogodnienia przyzwyczaicie, to tylko będziecie się zastanawiać, jak przez te wszystkie lata żyliście bez stałego dostępu do lodu.

Kostki lodu dodadzą orzeźwienia w gorące dniKostki lodu dodadzą orzeźwienia w gorące dniŹródło: Pixabay
d2owh2p
d2owh2p

Lodówki z kostkarką są coraz częstszym widokiem w polskich domach, a ich ceny często bywają zbliżone do chłodziarek oferowanych bez tego udogodnienia. Większość modeli występuje od razu z systemem no frost, co jest istotne dla przechowywania żywności. Stawiając na taki sprzęt, zapewnicie sobie stały dostęp do lodu. W przypadku tych umieszczonych po zewnętrznej stronie drzwi lodówki możecie skorzystać z wygodnego podajnika, ale musicie liczyć się z tym, że zbiornik na wodę zabierze odrobinę miejsca w środku. Kostkarka wolnostojąca oczywiście ma tylko jedno zadanie, dzięki czemu może np. wygenerować więcej lodu i jest nieco bardziej mobilna.

Razem

Wybierając się na zakupy, w lodówkach spotkacie kostkarki ręczne i automatyczne. Te pierwsze nazywane są także twistowymi. Umieszczone wewnątrz zamrażarki mają specjalny pojemnik na wodę. Kiedy lód jest gotowy, wystarczy użyć specjalnego pokrętła, by trafił do szklanki. Oczywiście jest to duże uproszczenie, ponieważ producenci często sami zapewniają pojemniki, do których przesypywany jest lód. Dzięki temu można go wygodnie przenieść w dowolne miejsce.

Kostkarki automatyczne znajdują się po zewnętrznej stronie drzwi lodówki i wystarczy uruchomić je przyciskiem lub pchnąć szklanką specjalną dźwignię, żeby wpadło do niej kilka kostek lodu. Tu znów mamy podział i tym razem jest on podyktowany sposobem napełniania zbiornika z wodą. Przy wersji w pełni zautomatyzowanej urządzenie jest podłączone do sieci wodociągowej. Drugi wariant ma pojemnik na wodę, który oczywiście trzeba uzupełnić. Zasada działania jest bardzo prosta - woda dostaje się do pojemnika z foremką i jest zamrażana, następnie pojemnik zostaje delikatnie podgrzany, dzięki czemu kostki lodu z łatwością dostaną się do podajnika.

Plusem kostkarek pobierających wodę automatycznie jest wbudowany filtr, który oczyszcza wodę, zanim ta dostanie się do zbiornika. Będzie on wymagał regularnej wymiany, a jej częstotliwość zależy od tego, jak intensywnie zamierzacie korzystać z kostkarki.

d2owh2p

Osobno

Jeżeli zdecydujecie się na zakup zewnętrznej kostkarki do lodu, to trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszy to jej moc, drugi to pojemność zbiornika na wodę, trzeci to wielkość pojemnika na lód i wreszcie wydajność wyrażana w liczbie kostek na godzinę lub dobę. Niektóre urządzenia oferują też regulację wielkości kostek, dzięki czemu dostosujecie rozmiar lodu do wymiarów szklanek. Niewątpliwym plusem kostkarki zewnętrznej jest jej mobilność i niewielkie rozmiary. Możecie ją zabrać do kampera albo na wyjazd do domku letniskowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2owh2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2owh2p
Więcej tematów