Trwa ładowanie...
07-05-2014 10:21

Kontrowersyjny składnik zniknie z napojów

Usunięcie ze niektórych swoich napojów kontrowersyjnego składnika - bromowanego oleju roślinnego (BVO) - przed końcem roku zapowiedział koncern Coca-Cola. Stanie się tak dzięki popartej przez tysiące osób internetowej petycji.

Kontrowersyjny składnik zniknie z napojówŹródło: 123RF.COM
d42ry4s
d42ry4s

BVO znajduje się w trafiających na amerykański rynek napojach cytrusowych i izotonicznych koncernu jak Fanta czy Powerade. Wchodzący w jego skład brom, występujący również w preparatach ograniczających palność, może być szkodliwy dla zdrowia - przekonują przeciwnicy.

Konkurencyjny koncern Pepsi usunął składnik ze swoich napojów Gatorade już w ubiegłym roku - podał portal BBC News. Rzecznik koncernu zapowiada, że firma ma dalsze plany związane z zaprzestaniem wykorzystywania BVO i "aktywnie pracuje nad usunięciem go z reszty swoich produktów" (jest on jeszcze obecny m.in. w Mountain Dew).

Rzecznik koncernu Coca-Cola Josh Gold podkreślił, że nie chodzi tutaj o kwestie bezpieczeństwa. "Wszystkie nasze napoje, także te z BVO, są bezpieczne i zawsze były; spełniają wszelkie regulacje w krajach, w których są sprzedawane" - zaznaczył w oświadczeniu.

BVO jest używany w napojach owocowych jako stabilizator. Niepokój o kwestie zdrowotne może brać się z tego, że zawiera brom, który wchodzi też w skład bromowanych opóźniaczy spalania, zmniejszających palność niektórych materiałów.

d42ry4s

Jak twierdzą naukowcy z amerykańskiej Mayo Clinic, nadmierna konsumpcja słodkich napojów zawierających BVO może powodować problemy zdrowotne, m.in. utratę pamięci, a także zmiany skórne i zaburzenia ze strony układu nerwowego.

W Japonii i Unii Europejskiej nie można używać BVO jako dodatku do żywności. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wyrzuciła BVO ze swojej listy bezpiecznych składników już w 1970 r. Jednak producenci napojów wciąż mogą go używać (w proporcji 15 części na milion).

Coca-Cola zapowiada, że przestawi się w takim razie na octan izomaślanu sacharozy lub estry glicerolu i żywicy, które można znaleźć w gumie do żucia. Stało się tak już w przypadku dwóch smaków napoju izotonicznego.

Decyzja Coca-Coli odzwierciedla postępujący trend reagowania koncernów na presję opinii publicznej. Kampanię przeciwko BVO rozpoczęła nastolatka z Mississippi Sarah Kavanagh, która zakwestionowała używanie ich w napojach dla świadomych kwestii zdrowotnych sportowców. Jej petycję na portalu Change.org podpisały tysiące osób. (PAP)

mrt/ agt/

d42ry4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42ry4s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj