Trwa ładowanie...
04-04-2011 12:39

Kiedy należy jeść kolację?

Większość z nas wie, że ważne jest regularne spożywanie 4-5 posiłków. Wiemy, że najważniejsze jest śniadanie. Kolacja za to często jest pomijana lub przeciwnie - czasami potrafi zastąpić wszystkie posiłki w ciągu dnia.

Kiedy należy jeść kolację?Źródło: archiwum, fot: archiwum
d10mte7
d10mte7

Często spotykamy się z bardzo mocno zakorzenionym przekonaniem, że kolacja tuczy. W związku z tym albo należy jej zupełnie unikać, albo jeść najpóźniej o godzinie 18, ponieważ wszystko, co zjemy po tej magicznej godzinie odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej.

Jest nawet takie stare powiedzenie: śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Niestety nie jest ono do końca prawdziwe. Jeśli nie zaplanujesz wieczornego posiłku, częściej zdarzy się, że sięgniesz po wysokokaloryczną przekąskę. Często wieczór to czas odpoczynku i "nicnierobienia". Zasiadamy przed telewizorem, stres opada i wydaje nam się, że odpoczywamy. Tymczasem jeśli w ciągu dnia nie zjedliśmy odpowiedniej ilości kalorii i nie dostarczyliśmy ważnych składników odżywczych, nasz organizm dopomina się o "uzupełnienie paliwa". Zmysły smaku i węchu nasilają swoją wrażliwość, głód staje się nie do zniesienia. Nie potrafimy stłumić aptetytu na konkretne potrawy. Niestety najczęściej mamy chęć na potrawy wysokokaloryczne, tłuste i słodkie. Jednak w tym czasie nasz organizm przygotowuje się już do nocnej regeneracji i oczyszczania, więc taka kolacja na pewno mu w tym nie pomoże.

Tak więc wiemy już, że kolacja jest potrzebna. Ale co i kiedy jeść? Jeśli chodzi o drugą kwestię odpowiedź jest tylko jedna: ostatni posiłek należy spożyć 2-3 godziny przed snem. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm na strawienie i przyswojenie wartości odżywczych. Ważne jest, by kolacja była lekkostrawna, a jednocześnie sycąca, tak by uczucie głodu nie pojawiło się aż do śniadania. Każdy z nas ma inny tryb życia, o różnych porach chodzimy spać, więc trudno nakazywać jedzenie kolacji o godz. 18. Tak mogło być kilkadziesiąt lat temu. Dzisiaj każdy musi indywidualnie ustalić sobie porę kolacji. Przykładowo, jeśli kładziesz się spać ok. północy, to ostatni posiłek możesz bez żadnych obaw zjeść między 21-22. Jeśli kolację zjemy krótko przed snem, to organizm będzie zajęty trawieniem dostarczonego mu pokarmu i w znaczny sposób utrudni nam zaśnięcie. Co więcej – leżąc w łóżku mamy bardzo ograniczoną aktywność mięśni, które w większości są odpowiedzialne za zużycie dostarczonej energii. A skoro energia z posiłku nie
będzie mogła być zużyta, to odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego też, by dobrze się czuć i nie tyć, kolacja nie może wypaść ani za wcześnie, ani za późno.
Skoro już wiemy kiedy należy jeść, to odpowiedzmy sobie na pytanie co wybrać na ten posiłek, by spełnił swoje zadanie? Najważniejsze, by unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych i węglowodanów prostych, do których należą np. białe pieczywo czy owoce. Ostatni posiłek dnia powinien zawierać pełnowartościowe białko w postaci chudego mięsa, ryby lub nabiału oraz węglowodany złożone takie jak kasze, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty, płatki owsiane, pieczywo razowe oraz warzywa. Oczywiście odpadają wszelkiego rodzaju fast foody – pizza, hamburgery, frytki itp.

Wyjątkiem od powyższych zasad są osoby, które wieczorem wykonują duży wysiłek fizyczny, np. trenują, ćwiczą. W takim wypadku należy zjeść posiłek. Najlepiej - w ciągu pół godziny od zakończenia ćwiczeń. Powinien składać się z węglowodanów prostych i białka. Duży wysiłek powoduje też obniżenie poziomu glikogenu, który najłatwiej podnieść produktami o wysokim indeksie glikemicznym, czyli np. owocami, białym pieczywem, makaronami, ziemniakami. W tym posiłku nie może również zabraknąć łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka, by mięśnie miały budulec do regeneracji.

d10mte7

Kolacja jest ostatnim posiłkiem dnia i stanowi ważny element naszej diety. Musi być skomponowana w odpowiedni sposób – nie za lekka, by nie iść spać głodnym, ale również nie za ciężka, by móc spokojnie zasnąć. W czasie snu spowalnia się metabolizm, a nasz organizm regeneruje się, by móc rozpocząć kolejny dzień. Dlatego zadbajmy o zdrowy odpoczynek za pomocą zjedzonej o odpowiedniej porze kolacji. W szczególności dotyczy to osób, które są na diecie odchudzającej – bez odpowiednio zaplanowanego wieczornego posiłku możemy zniweczyć wysiłki całodziennej diety. Zapamiętajmy - kolację jemy lekką, zdrową i 2-3 godziny przed snem.

Polecamy również:

Jaką wodę wybrać?

d10mte7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10mte7
Więcej tematów