Jeżyny - właściwości odżywcze i zastosowanie
Jeżyny są niedoceniane. Te ciemnofioletowe owoce są przecież nie tylko smaczne, ale też pełne cennych witamin minerałów. Zarówno liście jeżyn, jak i same owoce od wieków wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Dlaczego warto jeść jeżyny?
Wartości odżywcze jeżyn
Jeżyny są dobrym źródłem witaminy C. 100 g tych owoców pokrywa aż 35 proc. naszego dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Porcja jeżyn dostarcza nam też sporo miedzi, witaminy K, witaminy E, żelaza i witaminy A. Jeżyny zawierają kwasy fenolowe, flawonoidy i garbniki, które są antyoksydantami - spowalniają proces starzenia, hamując rozwój wolnych rodników, a także działają przeciwnowotworowo.
Jeżyny to owoce niskokaloryczne. 100 g jeżyn ma tylko 43 kalorie, niewiele tłuszczu i białka. Jeżyny mają niski indeks i ładunek glikemiczny. Oznacza to, że poziom cukru we krwi po ich spożyciu nie wzrasta zbyt gwałtownie. Mogą je zatem spożywać także osoby chore na cukrzycę i insulinooporność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fińskie owoce leśne – właściwości
Właściwości prozdrowotne
Z powodu zawartości garbników, liśćmi jeżyn można opatrywać niewielkie rany — zwężają one bowiem naczynia krwionośne. Z tej metody korzystał już Hipokrates.
Jeżyny wykazują również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dlatego te owoce warto spożywać zwłaszcza w przypadku gorączki, przeziębienia, grypy, bólu stawów i mięśni oraz stanów zapalnych.
Przetwory z jeżyn stosuje się też leczniczo w przebiegu wielu dolegliwości. Sok z jeżyn przynosi ulgę chorym na astmę i zapalenie okrężnicy, zaś dżemy zalecane są w przypadku biegunek.
Wykorzystanie jeżyn w kuchni
Jeżyny można dodawać do ciast, deserów i sałatek. Świetnie sprawdzą się zarówno w ciastach z kremami, jak i kruchych tartach czy tartaletkach. Możemy zrobić z nich też lody i koktajle, a nawet dodać je do pierogów. Bardzo popularne są też przetwory z jeżyn. Przygotowuje się m.in. dżemy, soki, nalewki i wino.