Jak zrobić nalewkę z pigwy na zimę? Mamy sprawdzony przepis
W jesienne i zimowe wieczory na pewno docenimy również jeden z najbardziej popularnych przetworów z pigwy, czyli nalewkę. Do jej przygotowania możemy użyć również owoców pigwowca (napój będzie wówczas bardziej wyrazisty w smaku, ale znacznie kwaśniejszy).
Pigwa a pigwowiec - jak odróżnić?
Pigwa to drzewo lub krzew, który może osiągnąć wysokość nawet 8 m. Ciemnozielone liście są od spodu bladoszare i omszone. Pigwa kwitnie późną wiosną i ma jasnoróżowe lub białe kwiaty. Owoce pokryte są woskowym nalotem i mają kształt jabłka lub gruszki. Dojrzewają dopiero w październiku, ale do spożycia będą gotowe dopiero kilka tygodni później, aż zmienią barwę z zielonej na żółtą.
Pigwowiec z kolei to niski krzew maksymalnie ok. 2 m. Kwiaty pojawiają się także w kwietniu i maju, ale są czerwone, różowe i pomarańczowe. Są także mniejsze od owoców pigwy i mają ok. 2,5 cm. Owoce wymagają przetworzenia, podobnie jak pigwy. Nie nadają się do spożycia od razu po zerwaniu z krzaka, ale po przygotowaniu są wyjątkowo smaczne.
Pigwa - wartości odżywcze
Pigwa zawiera przede wszystkim mnóstwo witaminy C. Owoce skrywają również takie składniki odżywcze jak wapń, potas i żelazo. Ponadto są bogatym źródłem witaminy PP, B1, B2 oraz prowitaminy A. Pigwa ma również mnóstwo pektyn, co decyduje w dużej mierze o sposobie jej wykorzystania.
Jak zrobić nalewkę z pigwy krok po kroku?
Wyrób nalewki nie wymaga specjalnych umiejętności.
- Owoce oczyszczamy z gniazd nasiennych, kroimy w kostkę, przekładamy do dużego słoja i zasypujemy cukrem (w proporcjach 1:1).
- Zakręcamy i odstawiamy na około dwa tygodnie.
- Po upływie tego czasu, gdy pigwa puści sok (im dłużej będzie tworzył się syrop, tym bardziej aromatyczna będzie nalewka) zalewamy owoce spirytusem lub wódką (litr na kilogram owoców).
- Niektórzy dodają wówczas również 2-3 goździki. Zakręcamy szczelnie i odstawiamy na około miesiąc.
- Po tym czasie nalewkę przelewamy do butelek. Potem już tylko czekamy, by dojrzała i nabrała szlachetnego smaku.
Nalewka z pigwy - na co pomaga?
Pigwówka, oczywiście w umiarkowanych ilościach, wzmacnia odporność, działa przeciwbakteryjnie i wpływa na lepszą kondycję serca – obniża ciśnienie i poziom cholesterolu.