Jak odkwasić organizm? Objawy zakwaszenia i sposób na oczyszczenie ciała
Często zdarza się, że coraz mniej osób zwraca uwagę na codzienną dietę, co może być brzemienne w skutkach. Brak czasu powoduje, że sięgamy po przetworzone jedzenie zaburzające równowagę kwasowo-zasadową, czyli sprzyjającą obniżaniu pH. W konsekwencji dochodzi do zakwaszenia organizmu, które objawia się wieloma negatywnymi następstwami.
Odkwaszenie organizmu wymaga skupienia i zastosowania specjalnej diety, która zneutralizuje nadmiar kwasów. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ odkwaszenie wymaga sporo czasu, ale dzięki temu po pewnym czasie zauważysz różnicę i odczujesz ulgę, gdy dotychczasowe dolegliwości ustąpią. Jak w takim razie odkwasić organizm? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Objawy zakwaszenia organizmu
Nim dowiesz się, w jaki skuteczny sposób odkwasić organizm, poznaj objawy zwiastujące problemy z kwasowością. Częste wzdęcia, zgaga, ciągłe zmęczenie, bóle głowy, kłopoty z koncentracją, wypryski i wypadanie włosów, mogą sugerować o zakwaszeniu organizmu. Do innych symptomów należą również bóle stawów i mięśni, uczucie ociężałości, a także wzmożona nerwowość. Zakwaszenie organizmu utrudnia prawidłowe odchudzanie, dlatego brak widocznych efektów nawet po karkołomnych ćwiczeniach. Jeśli twoje wyniki badań są w normie, a wyczuwasz ciągłe zmęczenie oraz ospałość – może to oznaczać, że potrzebujesz odkwaszenia organizmu.
Sposób na odkwaszenie organizmu
Najskuteczniejszym sposobem na odkwaszenie organizmu jest wyeliminowanie lub ograniczenie w codziennej diecie produktów powodujących zakwaszenie. Dotyczy to ryżu, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, ryb, słodyczy, białego pieczywa, makaronu, żółtego sera czy jajek. Również kawa, czarna herbata oraz alkohol sprzyjają zatruciu kwasami, więc warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Chcąc efektywniej odkwasić organizm, jedz i pij więcej produktów z zasadowym odczynem: kaszę jaglaną, kaszę gryczaną, oliwę z oliwek, orzechy, świeże owoce i warzywa, zieloną herbatę oraz kawę zbożową.
Dieta alkaliczna a odkwaszenie organizmu
Częstą dietą stosowaną podczas odkwaszania organizmu jest dieta alkaliczna. Bazuje ona na świeżych warzywach oraz owocach, więc jak najczęściej jedz surówki, sałatki, a także pij soki i koktajle. Kasza jaglana jest szczególnie polecana w przypadku diety alkalicznej – wspomaga trawienie i pomaga w pozbywaniu się infekcji. Śmiało zastąp nią owsiankę na śniadanie, ale równie dobrze sprawdzi się jako dodatek do obiadu albo dietetyczny deser. Odkwaszenie organizmu powinno być wzmocnione dzięki olejowi lnianemu, oliwie z oliwek i innym olejom roślinnym. Nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu oraz unikaj nadmiernego stresu.
Woda zjonizowana i odkwaszenie organizmu
Oprócz stosowania diety alkalicznej dobrym pomysłem może być także wprowadzenie do codziennego menu wody zjonizowanej. Nie każda woda jest taka sama, więc musisz zwrócić szczególną uwagę na to, co pijesz. Podczas odkwaszania organizmu powinnaś przede wszystkim wybierać wodę alkaliczną o pH 9,5 albo wyższym. Nie musisz mieć specjalnego jonizatora – wystarczy, że dodasz do wody sodę oczyszczoną lub inne sole mineralne. Pamiętaj, że musisz dopasować ilość spożywanej wody do swojej wagi. Jeden litr wody przypada na 13-14 kilogramów masy ciała. Jeśli do diety alkalicznej dołączysz wzbogaconą wodę, odkwaszenie organizmu przebiegnie znacznie szybciej.