Idealne ogórki małosolne. Sekret tkwi w dodaniu jednego składnika
Żadne ogórki sklepowe nie zastąpią tych domowych, które są pyszne. Podczas przyrządzania ogórków małosolnych nie można żałować przypraw, chodzi o czosnek, chrzan i koper. Aby nasze ogórki były idealne, trzeba pamiętać o jednym dodatku. Nie każdy go wrzuca do słoja.
Ogórki małosolne są proste w przygotowaniu i dają dużo frajdy domownikom. Z każdym dniem zmieniają smak, aby udały się trzeba pamiętać o odpowiedniej proporcji, na każdy litr wody powinna przypadać jedna czubata łyżka soli.
Ogórki małosolne. Co trzeba mieć, aby je przygotować:
· 1 kg ogórków (powinny być małe lub średnie oraz twarde i bez zmarszczek na skórce.)
· 5 gałązek kopru
· kilka ząbków czosnku, obranych i przekrojonych na pół
· 15 cm kawałek korzenia chrzanu
· kilka liści porzeczki lub wiśni (nie każdy o tym pamięta)
· 1 i 1/2 litra wody
· sól kamienna do przetworów
Jak przygotować ogórki małosolne?
Najpierw należy wymoczyć ogórki w zimnej wodzie, można dodać kostki lodu (około 3 godziny). Następnie dokładnie umyć, umieścić w dużym słoju lub kilku mniejszych słoikach, można również zrobić ogórki w plastikowej misce z pokrywką.
Do naczyń dodać obrane i przekrojone w poprzek ząbki czosnku oraz chrzan, koper, liście porzeczki lub wiśni. W dużym słoju układamy ogórki na przemian z dodatkami, w mniejszych pionowo ogórki, w przestrzenie wciskamy dodatki.
Całość zalać wodą z solą według powyższych proporcji, czyli jednak czubata łyżka soli na litr wody. Całe ogórki powinny być przykryte zalewą.
Odstawić w zacienione miejsce na 3 - 5 dni (w zależności od temperatury). Pierwszym objawem, że ogórki są już gotowe, będzie mętniejąca woda.
Ogórki małosolne to idealny dodatek do dań. Warto wiedzieć, że ogórek małosolny w 100 g ma 11 kcal to tyle samo kalorii co 5 truskawek.