Gwiazdy pokochały dietę bulionową. Ekspert odpowiada, na czym polega ten sposób odżywiania
Dieta bulionowa bije rekordy popularności w Hollywood. Korzystają z niej między innymi Gwyneth Paltrow, która dzięki jej stosowaniu schudła aż 11 kilo, Salma Hayek czy Halle Berry. Autorką diety jest specjalistka do spraw żywienia – dr Kellyan Petrucci. Na czym dokładnie polega ten sposób odżywiania rozmawiamy z Katarzyną Czarkowską, technologiem żywności z MójCatering.
Katarzyna Gileta, WP Kuchnia: Dieta bulionowa stała się szczególnie modna wśród gwiazd Hollywood. Skąd ta popularność diety bulionowej? Co sprawiło, że buliony stały się podstawą diety odchudzającej?
Katarzyna Czarkowska: Dieta bulionowa to dieta niskowęglowodanowa. W dzisiejszych czasach, w których węglowodany w postaci makaronów, białych bułeczek i przetworzonych produktów cieszą się złą sławą, gwiazdy często promują diety opierające się na wykluczeniu lub częściowej eliminacji węglowodanów. Po drugie buliony są proste w przygotowaniu, podstawowe składniki tworzące bulion są w zasięgu możliwości każdego konsumenta. Dodatkowo dieta bulionowa zakłada dwa dni postu w ciągu tygodnia, a istnieją dowody naukowe wskazujące, że niewielkie restrykcje kaloryczne przedłużają życie, wpływając na wygląd i samopoczucie. Do tego buliony zawierają kolagen, który pozwala zachować młody wygląd skóry.
Na czym polega dieta bulionowa?
Dieta bulionowa dzieli tydzień na 2 części. Przez 5 dni w tygodniu musisz przestrzegać zasad diety niskowęglowodanowej. Przez 2 pozostałe dni spożywasz tylko buliony. Możesz pić jedynie długo gotowany bulion z warzyw, mięsa i kości. Nie musisz liczyć kalorii, najważniejsze jest przestrzeganie jadłospisu, w którym sama wybierasz produkty z poszczególnych kategorii.
Co dodać do rosołu?
Jaki bulion jest podstawą tej diety? Bo chyba nie myślimy tu o tradycyjnym babcinym rosołku?
To zależy, bo współczesne babcie nie gotują już rosołków tak jak kiedyś. W diecie bulionowej liczy się przede wszystkich czas. Buliony powinny być wolnogotowane i niektórzy pamiętają na pewno takie rosołki od babci, które wolno "pyrkały" na małym ogniu. Do tego liczą się składniki, podstawą powinny być kości z kurczaka, indyka, wołowe. Gotowy bulion przez wysoką zawartość kolagenu powinien mieć konsystencję niemal galaretowatą.
Czy dieta bulionowa jest dla każdego? Są jakieś przeciwwskazania do stosowania takiej diety?
Dieta bulionowa jest zalecana do osób zdrowych, które chciałby zredukować masę ciała. W przypadku występowania dodatkowych schorzeń stosowanie diety bulionowej warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Diety bulionowej nie zaleca się kobietom w ciąży, diabetykom, sportowcom czy choćby osobom chorym na dnę moczanową.
Jak długo można stosować dietę bulionową?
Aby osiągnąć najlepsze efekty autorzy diety zalecają jej stosowanie przez około 3 tygodnie, jednak można go przedłużyć.
Jakie produkty są zalecane w diecie bulionowej?
Dieta bulionowa powinna bazować na produktach niskowęglowodanowych. Podstawę diety powinny stanowić chude mięsa (np. ryby, drób, wołowina), zielone warzywa liściaste (boćwina, szpinak, sałata, jarmuż), warzywa nieskrobiowe (bakłażan, brokuły, kalafior, cukinia, papryka) oraz zdrowe tłuszcze (np. orzechy makadamia, awokado i oliwa z oliwek). Należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu.
Jakich produktów lepiej unikać?
W diecie bulionowej ograniczamy produkty węglowodanowe np. mąki, kasze, makarony czasie trwania diety zalecane jest również wyeliminowanie z diety cukru, alkoholu, mocnej kawy czy herbaty.
Korzyści diety bulionowej to....?
Według autorów dieta bulionowa pozwala na skuteczne pozbycie się zbędnych kilogramów. Dodatkowo po 3 tygodniach jej stosowania możemy zaobserwować widoczną poprawę stanu skóry, włosów i paznokci oraz redukcję zmarszczek. Bulion dostarcza mnóstwo chondroityny, glicyny i glukozaminy, które łagodzą stan zapalny i ból stawów. Dieta bulionowa poprawia perystaltykę jelit i regeneruje błonę śluzową przewodu pokarmowego, tym samym zapobiega problemom trawiennym.