Trwa ładowanie...

Gratin – pyszny pomysł na ziemniaki

Jedna z najsłynniejszych zapiekanek świata, która zachwyca smakiem i delikatnością, a jej przygotowanie jest banalnie proste, nawet dla osób o małym doświadczeniu kulinarnym. Do przyrządzenia gratin potrzebujemy tylko ziemniaków, śmietany, mleka i przypraw.

Francuska zapiekanka ziemniaczanaFrancuska zapiekanka ziemniaczanaŹródło: Getty Images
d3dgkl7
d3dgkl7

Historia specjału wiąże się nierozerwalnie z Dauphiné – historyczną krainą w południowo-wschodniej Francji, położoną pomiędzy rzeką Rodan a głównym grzbietem Alp. W XVI wieku do tego górskiego regionu przybyły ziemniaki, które kilkadziesiąt lat wcześniej hiszpańscy konkwistadorzy przywieźli z wypraw do Ameryki Południowej. Na Półwyspie Iberyjskim pożywne bulwy nie zrobiły kariery, lecz niedługo później egzotyczna roślina trafiła do Włoch, a następnie przez Szwajcarię do Francji.

W Dauphiné odkryto, że ziemniaki mogą być wartościowym produktem spożywczym. Już w XVII w. wykorzystywano je tam na wiele sposobów. Pierwsza wzmianka o gratin pochodzi jednak dopiero z lipca 1788 r., z opisu obiadu wydanego przez Charlesa-Henriego, księcia Clermont-Tonnerre dla urzędników miejskich z Gap. Podczas uczty zaserwowano właśnie ziemniaczaną zapiekankę podaną z pieczonymi ortolanami, czyli bardzo popularnymi we Francji małymi ptakami wędrownymi z rodziny trznadli.

Kronikarz nie wspomniał o wrażeniu, jakie zrobiła na gościach potrawa, ale musiało być duże, gdyż wkrótce później gratin stał się jednym z ulubionych francuskich przysmaków, z czasem docenionym na całym świecie za smak i łatwość wykonania.

Ziemniaki Hasselback. Skandynawski hit w kuchni

Ziemniaki – co warto o nich wiedzieć

Bazą gratin są oczywiście ziemniaki, czyli warzywo o dużych wartościach odżywczych. Popularne bulwy kryją szczególnie dużo skrobi, która pod wpływem enzymów trawiennych rozkłada się w przewodzie pokarmowym do glukozy – podstawowej substancji energetycznej niezbędnej do życia. Kartofle stanowią również bogate źródło cennego dla naszego zdrowia potasu i innych minerałów: molibdenu, jodu, chromu, selenu czy fluoru.

d3dgkl7

Ziemniaki dostarczają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. W ich składzie znajdziemy też sporo polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy wzmacniających odporność organizmu i neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za przyspieszanie procesów starzenia organizmu i zwiększanie ryzyka chorób układu krążenia czy nowotworów.

W gratin najlepiej sprawdzą się ziemniaki typu A lub B, o miąższu zwięzłym i nie rozpadającym się pod wpływem obróbki termicznej. Najpopularniejsze odmiany to: Irga, Irys, Belana, Bellinda, Agata oraz Vineta, która jest ostatnio bardzo powszechnie uprawiana i sprzedawana w Polsce.

Francuski specjał nie może obyć się także bez gęstej śmietany kremówki, najlepiej crème fraîche o aksamitnej konsystencji, maślanym aromacie i lekko kwaskowym smaku. Produkt wyróżnia się szczególnie imponującą zawartością tłuszczu mlecznego, sięgającą nawet 45 proc., dzięki czemu nie warzy się nawet w bardzo wysokiej temperaturze.

Zapiekanka ziemniaczana Getty Images
Źródło: Getty Images

W tradycyjnej wersji gratin nie znajdziemy sera, ale zdaniem wielu szefów kuchni jego dodatek zapewnia zapiekance jeszcze większe walory smakowe. Świetnie sprawdza się zwłaszcza szwajcarski gruyère, ale z powodzeniem możemy też wykorzystać cheddar czy zwykły ser żółty dobrej jakości.

d3dgkl7

Przepis na gratin

Do przygotowania gratin potrzebujemy kilograma ziemniaków, które obieramy i kroimy w cienkie plasterki o grubości nie większej niż 2 milimetry (warto użyć do tego specjalnego urządzenia zwanego mandoliną). Naczynie żaroodporne smarujemy masłem wymieszanym ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Następnie na dnie wykładamy pierwszą partię ziemniaczanych talarków, które powinny lekko na siebie zachodzić. Układamy 2-3 takie warstwy, każdą lekko oprószając świeżo zmielonymi solą i pieprzem.

Całość zalewamy śmietaną (250 ml), do której dodajemy wcześniej szczyptę gałki muszkatołowej, ewentualnie także ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. Naczynie przykrywamy pokrywką lub folią aluminiową. Gratin pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 st. Po godzinie posypujemy zapiekankę startym serem i wstawiamy jeszcze na kwadrans do piekarnika, najlepiej z uruchomioną funkcją grill.

Gratin jest pysznym samodzielnym daniem, ale bardzo lubi również rozmaite dodatki, np. sos grzybowy czy pieczeniowy. Zapiekankę można serwować z potrawami mięsnymi, ale również rybami, np. pieczonym dorszem czy wędzonym łososiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dgkl7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dgkl7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj