Dzień polskiej żywności. Doceń rodzimą kuchnię
25 sierpnia obchodzimy Dzień polskiej żywności. Polska kuchnia jest wyjątkowa. I nie chodzi tu wyłącznie o nasze tradycyjne przepisy, ale też o lokalne produkty, które zachwycają miłośników dobrego jedzenia na całym świecie. Na miejscu jednak nie zawsze je doceniamy.
Propagowanie rodzimych artykułów spożywczych było głównym celem ustanowienia przez twórców Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń polskie", Dnia polskiej żywności. Święto przypada na koniec sierpnia, w środku sezonu na wiele naszych kulinarnych przysmaków. Warto wykorzystać okazję, by sobie o nich przypomnieć i w pełni je docenić.
Jabłka to owoce, z których najbardziej chyba jesteśmy dumni. Uprawiamy ich w Polsce bardzo dużo, a nasi specjaliści wyhodowali wiele rodzimych odmian, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Nie jest więc dziwne, że jabłka na stałe goszczą w naszych kuchniach. Najczęściej używamy ich do przygotowania ciast i deserów. Polskie szarlotki, mimo że samo ciasto pochodzi z Francji, zmieniły się przez lata w prawdziwe dzieła sztuki, z którymi nie mogą się równać inne podobne desery.
Jabłka zapiekane to również polska specjalność, szczególnie gdy doda się do nich konfitury domowej roboty. Ten smaczny, polski owoc, choć nam często wydaje się nudny i powszedni, jest jednak znacznie bardziej uniwersalny. Powstają z niego wyśmienite soki i kompoty, a jako dodatek do mięs - np. drobiu czy wątróbki, jabłko wpisuje się w najlepsze polskie tradycje kulinarne.
Polska słynie również z miodów. Nasze pszczoły uwijają się całe lato, by stworzyć niepowtarzalny pod względem smaku i zapachu produkt. Miód jemy najczęściej na kanapkach, dodajemy go do napojów jako słodzik, czy dodajemy do ciast - np. kochanego w naszym kraju piernika. Nie zapominajmy także, że w Polsce produkowane są wyśmienite miody pitne, których głównym składnikiem jest oczywiście wspaniały miód z naszych pasiek. Bez niego nie byłoby jeszcze jednego wspaniałego produktu, z którego możemy być dumni - sezamków.
Kasza gryczana nigdzie nie cieszy się taką popularnością jak w Polsce. To charakterystyczne ziarno, o ostrym, orzechowym smaku używane jest przede wszystkim jako dodatek do dań obiadowych czy składnik farszu - np. do pierogów. Kaszą gryczaną nadziewa się też pieczone kaczki i gęsi, można z niej też zrobić fantastyczne placki, smażone na maśle.
Grzyby zbiera się w niewielu krajach Europy, w niektórych jest to nawet obostrzone wieloma zakazami i przepisami. Polacy jednak nie wyobrażają sobie jesieni bez grzybobrania, a suszone podgrzybki, borowiki czy maślaki w occie stoją na półce w niemal każdym domu.
Zupa grzybowa czy duszone grzyby to nasze dania narodowe, mało popularne w innych krajach. Także smażone rydze to specjał pochodzący z polskiej kuchni, a jajecznicy z kurkami, serwowanej na śniadanie w wielu polskich domach, nie spodziewajmy się dostać nigdzie indziej. Polskie grzyby cieszą się tak dużą renomą, że słoiczki z marynowanymi podgrzybkami czy maślakami często ofiarowywane są jako prezent dla zagranicznych gości.
Kolejnym produktem, z którego powinniśmy być dumni, są polskie wędliny. Cały świat zachwyca się naszymi kabanosami, jałowcówką czy krakowską. Przygotowywane z dobrej jakości mięsa, często według tradycyjnych receptur, są bardzo smaczne i mają niepowtarzalny aromat.
Przetwory z owoców leśnych to również nasza wielka specjalność. Żurawiny, jagody, borówki, jeżyny czy maliny to produkty naturalne, chętnie zbierane i bardzo zdrowe. Polskie konfitury, przeciery, dżemy, soki i nalewki z owoców leśnych to duma gospodyń i kucharzy. Owoce leśne to znakomity dodatek do deserów, a także dań obiadowych. Sos z borówek to nieodzowny dodatek do dziczyzny czy drobiu, a najlepsze pierogi z jagodami zjemy wyłącznie w Polsce. Bardzo polskie są również powidła ze śliwek. Nigdzie na świecie nie robi się konfitury właśnie w ten sposób, smażąc owoce kilka godzin, często bez jakiegokolwiek dodatku cukru.
Polska zawsze słynęła z dziczyzny. Choć dziś jemy jej zdecydowanie mniej niż kiedyś, to nadal w naszej kuchni tradycyjnej odgrywa ona niepoślednią rolę. Bażanty, sarnina, mięso z dzika, jelenia, dzikie kaczki i kuropatwy kojarzą się z kuchnią nie tyle myśliwską, ale staropolską. Z dziczyzny w naszej kuchni najczęściej przygotowywano pieczenie, ale również gulasze, wędliny czy pasztety. I właśnie wędliny z dziczyzny są dziś produktami, z których powinniśmy być dumni.
Zobacz też wideo: Targi produktów regionalnych
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl