Czym tak naprawdę są zamienniki produktów mięsnych i czy są takie zdrowe?
W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o diecie bezmięsnej. Co więcej, wiele osób decyduje się ją wypróbować, a później już na niej pozostać. Niemniej jednak w mięsie znajduje się wiele składników odżywczych jak chociażby białko, które jest podstawowym budulcem naszego organizmu. Wobec tego osoby na diecie wegetariańskiej muszą je uzupełnić w inny sposób. Pojawiło się wiele substytutów mięsa, które nie rzadko mają nawet imitować jego walory smakowe. Czym one naprawdę są i czy zawsze są zdrowe?
Czym są zamienniki mięsa w diecie?
Pomijając kwestie etyczne, dobór i zalecaną częstotliwość spożywania, a nawet jakość wybieranego przez konsumentów mięsa, nie możemy odmówić mu zawartości niektórych składników odżywczych. Znajduje się w nim nie tylko bogactwo białka, ale także żelazo czy witamina B.
Nie ma wątpliwości co do tego, że to produkty mięsne od pewnego czasu zaczęły stanowić główne źródło tych składników w naszej diecie i zaspokajać zapotrzebowanie naszego organizmu.
Jednocześnie specjaliści alarmują: jemy za dużo mięsa, przyjmujemy zbyt dużo tłuszczów zwierzęcych. Może to skutkować wieloma poważnymi chorobami. Co jest alternatywą?
Rezygnujesz z mięsa? Takie mogą być efekty
Wiola Lis, ekspertka produktowa w internetowym ekobazarze Arkana Smaku, zdradza: "Osoby rezygnujące lub ograniczające mięso często zwracają się w stronę jego zamienników. Mają one zastąpić mięso pod kątem smaku czy tekstury, a także pod kątem wartości odżywczych. Czy to się udaje? Wszystko zależy od tego, co wybierzemy!".
Jakie są najpopularniejsze zamienniki mięsa w diecie?
Dieta wegetariańska niejako zmusza nas do poszukiwania niezwykle kreatywnych rozwiązań. Prócz całej gamy fantastycznych, typowo roślinnych dań, w bezmięsnej diecie funkcjonuje całkiem pokaźna lista substytutów samego mięsa. Do najpopularniejszych z nich należą:
- rośliny strączkowe — soja czy soczewica, a także wszystkie rodzaje fasoli mogą stanowić dobre źródło białka, oczywiście jeśli zostaną one odpowiednio przygotowane. Roślinne białko warto łączyć z produktami zbożowymi;
- tofu — to chyba jeden z popularniejszych substytutów mięsa. Twarożek sojowy zawiera dużo białka, a także zestaw witamin i minerałów. Jest on jednym ze zdrowszych zamienników mięsa w diecie;
- jackfruit — to raczej zamiennik wizualny i smakowy dla mięsa. Po przygotowaniu przypomina on szarpaną wołowinę. Niemal nie zawiera białka, ma za to więcej potasu niż banany;
- wegetariańska wędlina — bezmięsne parówki czy szynkę można znaleźć już na każdej sklepowej półce. Zwykle przygotowane są z soi lub innych strączków.
Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku zaznacza: "W praktyce smak takich zamienników modyfikowany bywa wieloma konserwantami. Niestety, choć wyroby te przypominają swoją teksturą i smakiem produkty mięsne, to częstotliwość ich jedzenia lepiej uzależnić od rzeczywistego składu. Jak zawsze w takiej sytuacji zajrzyjmy na etykietę".
Czy zamienniki produktów mięsnych rzeczywiście są takie zdrowe?
Zamienniki produktów mięsnych nie stanowią podstawy diety wegetariańskiej czy semiwegetariańskiej. Są jedynie jej ciekawym urozmaiceniem. Pojawia się jednak wiele kontrowersji związanych z ich wpływem na nasze zdrowie.
Zamienniki mięsa w diecie możemy podzielić na trzy grupy:
- Zamienniki mięsa dostarczające takich samych lub podobnych wartości odżywczych — mowa tu o tofu, tempehu, seitanie czy roślinach strączkowych.
- Zamienniki mięsa o podobnym smaku i teksturze — jak jackfruit czy wegetariańska wędlina.
- Ciekawe wegańskie burgery skomponowane z buraków, szpinaku, soczewicy, różnego rodzaju kasz — gotowe lub do wykonania samodzielnie w domu.
W pierwszym przypadku produkty roślinne świetnie wywiązują się ze swojej roli zastępowania mięsa. Dostarczają one do naszego organizmu zarówno zestaw aminokwasów, jak i cenne białko i witaminy.
W drugim zaś przypadku możemy jedynie nacieszyć oczy mięsną strukturą i posmakiem. Nie są oczywiście substytutem zróżnicowanej diety, ale i tak warto sprawdzać ich składy przed zakupem.
Świetnym uzupełnieniem są kotleciki czy burgery warzywne, które mogą zaskoczyć nas zupełnie nowymi doznaniami smakowymi.
Czy zatem zamienniki produktów mięsnych są zdrowe? Otóż wszystko zależy od tego, na które z nich postawimy i oczywiście, jak dużo i w jakich proporcjach będziemy je spożywać. Z pewnością warto otworzyć się na ten roślinny świat!
Informacje o autorze
Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.