Czarnuszka i jej cudowne właściwości. Wielka moc zamknięta w małych nasionkach
Złoto faraonów, czyli małe, czarne, aksamitne ziarenka nigella sativa... O cudownym działaniu czarnuszki z pewnością można opowiadać bez końca, a wszystko to dzięki zawartym w niej związkom biologicznie aktywnym, których jak do tej pory odkryto ponad 100! Ile jeszcze w sobie ich kryje, nie wiadomo, ale już działanie tych znanych wystarczy, żeby czerpać z jej właściwości garściami.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Czarnuszkę, zwaną również black seed lub czarnym kminkiem, możemy spotkać pod postacią małych, czarnych ziarenek lub oleju. Jednymi z licznych substancji, które zawierają ziarenka, są: kwasy tłuszczowe, flawonoidy, fitosterole, fosfolipidy, alkaloidy (m.in. nigellina), białka, witaminy A, E, F, B1, B3, B6, biotyna, związki mineralne oraz silny olejek eteryczny. Dawniej zwykło się mawiać, że czarnuszka "leczy wszystko oprócz śmierci". Dlatego dobrze się z nią zaprzyjaźnić i wprowadzić do codziennego jadłospisu.
Czarnuszka w kuchni
Ziarenka można dodawać do potraw w całości lub zgniecione w moździerzu czy zmielone w młynku – doskonale zastąpią pieprz. Czarnuszka może stać się przyprawą do zup, sałatek, kiszonek oraz domowych wypieków. Można również przyrządzić z jednej łyżki zmielonych ziarenek napar do picia lub zrobić ziołową nalewkę. Bardzo popularny jest też pomocny przy przeziębieniach tzw. ziołomiód. Przygotowuje się go w następujący sposób: na każdą łyżkę miodu dodajemy łyżkę zmielonych ziaren czarnuszki. Olej natomiast można dodawać do sałatek, oczywiście pod warunkiem, że nasze kubki smakowe polubią ten bardzo charakterystyczny i intensywny smak olejków eterycznych.
Polecamy wideo: Te zioła wspomogą pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego
Skuteczność potwierdzona badaniami
Na temat czarnuszki przeprowadzono mnóstwo badań, które dowiodły m.in., że zawarte w niej związki wzmacniają układ odpornościowy, warto więc sięgnąć po nią szczególnie jesienią. Dowiedziono również, że po kilku tygodniach stosowania oleju z czarnuszki poprawiła się wydolność płuc u astmatyków, a u osób z anemią podnosi się poziom hemoglobiny i erytrocytów. Czarnuszka ma też działanie przeciwpasożytnicze, przeciwnowotworowe, obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cukru we krwi, wpływa ochronnie na trzustkę, wykazuje działanie antydepresyjne. Czyż to nie jest cudowna roślinka?
Olej z czarnuszki, bogaty w antyoksydanty – witaminy A i E – możemy stosować do codziennej pielęgnacji skóry. Regularnie używany, pomaga likwidować zaskórniki oraz wzmacnia i uelastycznia skórę. Jest bardzo pomocny w przypadku cery alergicznej, przy atopowym zapaleniu skóry oraz w leczeniu łuszczycy, grzybicy i wysypek. Stosowany na blizny zmniejsza ich widoczność, stymuluje odnowę naskórka i ujędrnia skórę.
Działanie zmiękczające i przeciwzmarszczkowe jest jedną z najbardziej pożądanych kosmetycznych cech oleju z czarnuszki. To świetny, domowy sposób na pozbycie się oznak starzenia skóry. Optycznie napina ją, przez co nadaje jej młodszy wygląd. Zmniejsza również wrażliwość skóry na promienie UV. Przydatny jest też w pielęgnacji włosów, a efekty olejowania są bardzo szybko widoczne. Włosy stają się wzmocnione, błyszczące i mocne.
Zaprzyjaźnijmy się więc z czarnuszką jak najszybciej – dla dobrego samopoczucia i urody. Pamiętajmy jednak, że nawet najcudowniejsze lekarstwo nie zastąpi nam zdrowego stylu życia.
Zobacz także wideo: Na co zwrócić uwagę przy zakupie spiruliny?
Telewizję WP można oglądać w sieciach telewizji naziemnej i kablowych! UPC: kanał 158 lub 116. VECTRA: kanał 194. TOYA: kanał 17. INEA: kanał 28. NETIA: kanał 29.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.