Trwa ładowanie...

Co zamiast cukru? Czym i kiedy zastąpić ten popularny, ale niezdrowy produkt?

Od lat mówi się o tym, że cukier to jeden z najbardziej niezdrowych produktów. Doszło do tego, że producenci żywności muszą na etykietach pokazywać, ile cukru znajduje się w konkretnym produkcie. Nie jest to dziwne, bo cukier powoduje wiele chorób, począwszy od otyłości, na cukrzycy kończąc. Dlatego też coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak ograniczyć spożycie cukru i czym go zastąpić. Wybór jest, na szczęście, szeroki.

Warto stosować zamienniki białego cukru Warto stosować zamienniki białego cukru Źródło: 123RF
df0rco1
df0rco1

Miód

Zacznijmy od produktów naturalnych, a miód właśnie taki jest. Używano go do słodzenia od wielu wieków, jeszcze zanim ludzie nauczyli się produkować cukier z trzciny i buraków cukrowych. Miód, podobnie jak cukier, jest bardzo kaloryczny, ale o wiele łatwiejszy do strawienia i w dodatku zawiera mnóstwo pyłków, które mają właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i antywirusowe. Pamiętajmy jednak, że w wysokich temperaturach miód traci swoje prozdrowotne walory. Jeśli więc chcemy posłodzić nim herbatę, poczekajmy, aż napój ostygnie do temperatury poniżej 80 stopni.

Syrop klonowy

Kolejnym naturalnym produktem jest syrop klonowy, uzyskiwany z soku kanadyjskich klonów. Sok podgrzewa się bardzo wolno, by zgęstniał i nabrał słodyczy. Taki syrop się nie psuje, więc nie trzeba do niego dodawać jakichkolwiek konserwantów. Syrop klonowy zawiera cukry proste, które są łatwiejsze do strawienia i w znacznie mniejszym stopniu negatywnie wpływają na figurę. W dodatku, syrop klonowy jest bardzo bogaty w witaminy, magnez, potas i wapń.

Stewia

Rosnąca dziko w Ameryce Północnej stewia jest dziś popularna na całym świecie. Uprawia się ją przede wszystkim z powodu jej słodyczy. Wysuszone liście stewii są ponad 200 razy słodsze od białego cukru! Używa jej się do słodzenia napojów, a w formie wywaru dodaje do słodkich wypieków czy słodyczy. Stewia, o czym niewiele osób wie, rośnie dobrze nawet w naszym klimacie, warto więc postawić sobie na parapecie doniczkę z tą rośliną i używać jej do woli.

Ksylitol

Słodzików, które mają zastąpić cukier jest mnóstwo. Nie wszystkie jednak są zdrowe i polecane. Niektóre, zdaniem ekspertów, są bardziej niebezpieczne niż cukier. Wśród tych, po które możemy sięgać bez obaw, warto wyróżnić ksylitol.

df0rco1

Ksylitol jest jednym z najbardziej popularnych słodzików. Wytwarza się go z zagęszczonego soku brzozowego, pozyskiwanego wiosną ze zdrowych drzew. Cukier brzozowy, bo tak inaczej nazywa się tą substancję ma wiele zalet: nie tylko nie wywołuje próchnicy, ale również pomaga we wchłanianiu wapnia i magnezu, a te pierwiastki wzmacniają zęby i kości.

Maltitol

I ma koniec maltitol, czyli słodzik wytwarzany z ziaren zbóż, w których znajduje się maltoza, cukier słodowy o poziomie słodkości takim, jaki ma biały cukier. Maltitol jest jednak o połowę mniej kaloryczny, ma bardzo niski indeks glikemiczny i nie powoduje otyłości.

Smoothie na odchudzanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
df0rco1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df0rco1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj