Co za wybór! Przegląd nietypowych odmian dyni
Jesień to bezapelacyjnie czas dyń i ich krewniaków z rodziny dyniowatych. Nie tylko przygotowujemy z nich najrozmaitsze dania, ale też wykorzystujemy jako ozdoby. Niektóre z tych pięknych warzyw (choć z botanicznego punktu widzenia są to owoce, do tego jagodowe) traktujemy wyłącznie jako dekoracje. Warto jednak pamiętać, że wszystkie dynie, także te ozdobne, są jadalne, niektóre z nich są jednak niesmaczne lub zupełnie pozbawione aromatu.
Ale skoro jesienne targi i półki na działach warzywniczych - przede wszystkim ze względu na Halloween i coraz bardziej popularny zwyczaj zdobienia jesienią domów - oferują nam takie bogactwo dyniowatych, warto poznać je bliżej i dowiedzieć się jakie mają zastosowanie.
Co za wybór!
Choć symbolem jesieni stała lekko spłaszczona, duża dynia o intensywnie pomarańczowej barwie, w zależności od odmiany warzywa te mogą się bardzo różnić. Niektóre przypominają piłki, inne gruszki, a nawet mandarynki czy żołędzie. Rekordowe dynie olbrzymie mogą ważyć kilkaset kilogramów, podczas gdy dynie Hokkaido zwykle nie przekraczają 2-3 kilogramów. Warzywa różnią się nie tylko kształtem i wielkością, ale też kolorem. Nie wszystkie dynie są pomarańczowe. Niektóre mają skórkę żółtą, inne białą czy zieloną, są też dynie wielobarwne. Wybór jest naprawdę olbrzymi.
Jeśli planujemy wykorzystać dynie jako jesienne ozdoby, kierujemy się ich wyglądem i rozmiarem. Duże dynie świetnie sprawdzają się w roli halloweenowych lampionów. Małe, często kolorowe i wdzięcznie poskręcane z wymyślne kształty, fantastycznie wyglądają na stole.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pyszne placki dyniowe. Idealne danie na jesienny obiad
Warto jednak nie poprzestawać na urodzie dyń i ich krewniaków, a pomyśleć o ich walorach smakowych i prozdrowotnych. Które dyniowate najlepiej sprawdzą się w kuchni?
Dynia zwyczajna
Jedną z najczęściej spotykanych na targach dyń, jest dynia zwyczajna, o kulistym kształcie i pomarańczowej skórce. To uniwersalne warzywo znajduje w kuchni wiele zastosowań. Świetnie nadaje się na sosy czy zupy. Można ją piec i przygotowywać z niej różne przetwory. Ze względu na bardzo łagodny aromat, smak potrawy w dużej mierze zależy od zastosowanych przypraw. Jeśli jednak chcemy przygotować dania na słodko, albo dyniowe desery warto sięgnąć po inne odmiany tego warzywa, bo dynia zwyczajna jest jedną z najmniej słodkich.
Co ciekawe wśród odmian dyni zwyczajnej znajdziemy znacznie różniące się od pomarańczowej kuli, kabaczki czy patisony, które świetnie nadają się na kotlety i potrawki.
Dynia makaronowa
Ta japońska dynia o podłużnym kształcie to kolejna odmiana dyni zwyczajnej. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowej strukturze miąższu. Poddany obróbce cieplnej rozpada się na długie cienkie włókna, przypominające z wyglądu makaron.
Warto wykorzystać tą niezwykłą właściwość dyni makaronowej w kuchni. Jak? Nic prostszego przygotowując z niej dyniowe spaghetti, albo dodając do zupy, zamiast makaronu. Dyniowy makaron możemy też zamarynować i wykorzystać jako ciekawy dodatek do sałatek.
Dynia Hokkaido
Kolejna pochodząca z Japonii dynia - Hokkaido, należy do najsmaczniejszych i najbardziej cenionych w kuchni i jednocześnie najmniejszych odmian dyni. Jej ogromną zaletą jest cienka skórka, która nadaje się do jedzenia. Hokkaido jest warzywem bardzo uniwersalnym. Można przygotować z niej dania wytrawne i słodkie. Dynię można zapiekać, wykorzystać jako bazę do ciasta czy podawać w formie puree zamiast ziemniaków. Świetnie nadaje się też na zupę.
Dynia piżmowa
Inną niewielką, uniwersalną dynią o cienkiej skórce jest dynia piżmowa. Tym co wyróżnia ją wśród innych dyń, jest charakterystyczny kształt przypominający gruszkę. W kuchni wykorzystywana jest podobnie do dyni Hokkaido - właściwie do wszystkiego. Można z niej przygotowywać desery, słodkie wypieki, zapiekać, dodawać do zup czy sosów.
Dynia prowansalska
Dynia muszkatołowa zwana też prowansalską zachwyca urodą. Ta duża, mocno spłaszczona kula o wyraźnych wgłębieniach, może przybierać barwy od zielonej, przez białą i żółtą do pomarańczowej. Ze względu na lekko owocowy smak i aromat często wykorzystywana jest do przygotowywania przetworów - np. dżemów, placuszków i ciast. Jednak z powodzeniem można ją też wykorzystać do tworzenia dań wytrawnych.
Dynia delicata
Ta wciąż dość rzadko spotykana u nas dynia, charakteryzuje się bardzo delikatnym, słodkawym smakiem. Wyjątkowy jest też wygląd dyni delicata - kształtem przypomina grubą cukinię w żółto zielone paski. Choć podobnie jak z innych dyń, można przygotować z niej niemal wszystko, jej delikatny aromat najlepiej wybrzmiewa w daniach deserowych i słodkich przetworach. Można ją wykorzystać nawet do robienia domowych lodów.