Co można zrobić z młodej kapusty?
Koniec lata zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nim nadejdzie czas na jesienne przysmaki z domowego ogródka. Już możemy cieszyć się pierwszymi główkami kapusty, na którą czekaliśmy cały rok. Młoda kapusta daje niesamowite możliwości kulinarne, więc z pewnością warto z niej skorzystać. Co można zrobić z młodej kapusty? Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji.
Bułeczki z młodą kapustą
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- 185 ml mleka,
- 2 jajka,
- 125 g margaryny,
- 40 g drożdży, odrobina cukru,
- 1 łyżeczka ciętej trawy cytrynowej,
- ½ łyżeczki curry,
- sól i pieprz.
Składniki na nadzienie:
- 1 kg młodej kapusty,
- 2 cebule,
- 1 marchewka,
- 100 g połówek żółtego grochu,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka przyprawy do bigosu,
- sok z cytryny,
- szczypta cukru, sól i pieprz,
- 140 g niewielkich korniszonów.
Przygotowanie:
- Żółty groch namaczamy przez kilka godzin. Następnie przepłukujemy go i gotujemy do miękkości przez ok. 45 minut.
- Kapustę oczyszczamy i szatkujemy. Cebulę siekamy. Marchew ścieramy na tarce o grubych oczkach. Wszystko umieszczamy razem w misce i zasypujemy solą. Wygniatamy, przykrywamy i odstawiamy na ok. godzinę. Następnie przekładamy wszystko do garnka, odciskając z nadmiaru soku. Zalewamy wodą do połowy wysokości kapusty. Dodajemy przyprawy, cukier i sok z cytryny. Dusimy przez ok. 15 minut pod przykryciem.
- Do kapusty dodajemy ugotowany groch. Dokładnie mieszamy. Wszystko studzimy i odciskamy z nadmiaru wody. Ewentualnie doprawiamy do smaku.
- Do miski wsypujemy mąkę. W środku robimy zagłębienie, do którego wkruszamy drożdże. Zasypujemy je odrobiną cukru i zalewamy częścią ciepłego mleka. Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia.
- Następnie dodajemy jajka, resztę mleka, trawę cytrynową, sól, curry, pieprz oraz roztopioną margarynę. Wyrabiamy ciasto. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie części, które wałkujemy na długie prostokąty. Wzdłuż nakładamy przez środek farsz, zostawiając wolne dłuższe boki. Na środku farszu rozkładamy wzdłuż ogórki.
- Ciasto zwijamy i dzielimy na mniejsze kwadraty/prostokąty. Bułeczki odstawiamy na 15 minut, by wyrosły. Smarujemy je roztrzepanym żółtkiem połączonym z odrobiną mleka i soli. Pieczemy do zrumienienia w nagrzanym do 180 stopni piekarniku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bałkański ajvar
Placki z młodej kapusty
Składniki:
- ¼ dużej główki młodej kapusty,
- 2 jajka,
- 4 łyżki mąki,
- 2 łyżki śmietany 18 proc.,
- 100 g sera żółtego,
- sól, pieprz,
- przyprawa do bigosu,
- przyprawa uniwersalna,
- olej do smażenia.
Przygotowanie:
- Kapustę siekamy. W misce ubijamy jajka i śmietanę. Dodajemy przyprawy i mąkę. Dokładnie mieszamy. Ciasto dodajemy do kapusty i mieszamy. Dokładamy starty żółty ser. Mieszamy do połączenia składników.
- Na patelni rozgrzewamy olej. Łyżką kładziemy ciasto. Smażymy z obu stron do zrumienienia.
- Placki wyjmujemy na papierowy ręcznik, by osączyć je z nadmiaru tłuszczu. Można podawać z sosem mięsnym lub jogurtowo-czosnkowym.
Coleslaw z młodej kapusty
Składniki:
- 1 kg młodej kapusty,
- 1 marchewka,
- 0,5 pęczka koperku,
- 1 cebula,
- 5 łyżek majonezu,
- 3 łyżki śmietany,
- 0,5 cytryny,
- 3 łyżeczki cukru pudru,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Kapustę szatkujemy, solimy i dokładnie mieszamy. Odstawiamy ją na godzinę, by zmniejszyła swoją objętość i zmiękła. Po tym czasie kapustę odciskamy i przekładamy do miski.
- Dodajemy do niej startą na tarce o grubych oczkach marchewkę, posiekaną cebulę oraz koperek. Mieszamy wszystko razem.
- W osobnym pojemniczku robimy sos. Mieszamy majonez ze śmietanką, cukrem pudrem, solą, pieprzem i sokiem z połowy cytryny.
- Dodajemy sos do surówki i dokładnie mieszamy.
Zasmażana młoda kapusta
Składniki:
- 1 główka młodej kapusty,
- 2 marchewki,
- 2 cebule,
- 15 dag kiełbasy,
- 1 pęczek koperku,
- liść laurowy,
- pieprz i sól,
- ziele angielskie,
- sok z ½ cytryny,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki mąki.
Przygotowanie:
- Cebulę siekamy i podsmażamy na rozgrzanym tłuszczu do zrumienienia. Zdejmujemy z patelni. Kiełbasę kroimy w kostkę i też podsmażamy.
- Kapustę szatkujemy, a marchewkę ścieramy na tarce o grubych oczkach. Sparzamy ją wrzącą wodą. Kapustę wkładamy do garnka. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Dolewamy nieco wody. Gotujemy przez 20 minut. Następnie dodajemy sok z cytryny i podsmażoną cebulę i kiełbasę. Gotujemy do miękkości.
- Na patelni roztapiamy masło, dodajemy mąkę i robimy zasmażkę. Gdy mąka zrumieni się, zasmażkę dodajemy do ugotowanej kapusty. Mieszamy. Dodajemy posiekany koperek, sól i pieprz.
Zupa krem z młodej kapusty
Składniki:
- 1 niewielka główka młodej kapusty,
- 700 ml bulionu drobiowego albo warzywnego,
- 1 łyżka masła klarowanego,
- 2 łyżki oliwy,
- 7 cm pora,
- 1 pęczek koperku,
- 100 g wędzonego surowego boczku w plastrach,
- 4 łyżki pestek słonecznika,
- sól morska, pieprz,
- olej z pestek dyni,
- śmietanka lub jogurt typu greckiego.
Przygotowanie:
- Kapustę grubo szatkujemy. Pora kroimy w plasterki. W głębokim rondlu rozgrzewamy oliwę i masło. Na tłuszczu szklimy pora. Dodajemy do niego kapustę i chwilę podsmażamy. Zalewamy gorącym bulionem. Całość zagotowujemy. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem przez 10-15 minut do miękkości kapusty.
- Doprawiamy do smaku. Blendujemy na jednolity krem. Dodajemy posiekany koperek i znów krótko miksujemy.
- Jeśli zupa będzie zbyt gęsta, możemy dodać do niej nieco bulionu. Plastry boczku rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
- Na drugiej blasze rozsypujemy pestki słonecznika. Blachy wstawiamy do mocno nagrzanego piekarnika na 5-6 minut.
- Zupę nalewamy do miseczek. Na wierzchu układamy plastry boczku, posypujemy je prażonym słonecznikiem i skrapiamy olejem z pestek dyni. Możemy podać również z kleksem śmietany lub jogurtu.