Ciecierzyca – charakterystyka ogólna, właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni, przepisy
Ciecierzyca jest podstawowym składnikiem hummusu i falafeli. Poza tym, obniża cholesterol we krwi oraz pomaga w odchudzaniu.
Ciecierzyca stanowi jeden z tradycyjnych składników kuchni Bliskiego Wschodu. Posiada również właściwości lecznicze, które są wykorzystywane przy problemach z zaparciami.
Ciecierzyca – charakterystyka ogólna
Cieciorka jest bardzo popularną w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego i Bliskiego Wschodu rośliną uprawną. Istnieją dwie odmiany ciecierzycy: kabuli oraz desi. Ciecierzyca kabuli ma duże, kremowe ziarna, które są częściej spożywane. Natomiast ziarenka ciecierzycy desi są małe i mogą mieć różny kolor (zielony, biały, brązowy, czarny, żółty lub czerwony). W Egipcie groch włoski jest uznawany za jeden z najsilniej pobudzających afrodyzjaków o słodkawym zapachu z lekką nutą orzechową.
Ciecierzyca – właściwości lecznicze
Ciecierzyca jest źródłem białka roślinnego, ponieważ w 100 gramach ugotowanego grochu włoskiego jest aż 8,86 gramów aminokwasów. Aby ciecierzyca stała się źródłem pełnowartościowego białka, wystarczy ją połączyć z innymi produktami roślinnymi (np. z kaszą)
. Poza tym, ciecierzyca zmniejsza poziom cholesterolu i obniża ciśnienie krwi. Dzięki temu chroni serce przed chorobą wieńcową. Cieciorka poprawia także stan i wygląd skóry, włosów i paznokci.
Ciecierzyca – na anemię, cukrzycę i bielactwo
Ciecierzycę mogą jeść anemicy, ponieważ zawiera żelazo, które pomaga w leczeniu niedokrwistości. Po groch włoski powinny również sięgać osoby chorujące na cukrzycę. Cieciorka ma bowiem niski indeks glikemiczny (IG=30). Dla porównania ziemniaki mają indeks glikemiczny na poziomie 95. Poza tym, ciecierzyca zawiera błonnik, który stabilizuje poziom cukru we krwi oraz zmniejsza przyswajalność węglowodanów. Groch włoski ma w składzie również aminokwasywpływające na syntezę melatoniny. Z tego względu pomaga w leczeniu bielactwa nabytego.
Ciecierzyca – na odchudzanie
Ciecierzyca wydłuża czas żucia jedzenia, dlatego łatwiej jest osiągnąć uczucie sytości. Dzięki błonnikowi zawartemu w składzie grochu włoskiego, zmniejsza się wchłanianie energii z przyjmowanego pokarmu. Natomiast zwiększa się wydalanie tłuszczów. Bogata w witaminy z grupy B oraz magnez cieciorka ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy, który pomaga ukoić nerwy w czasie odchudzania.
Ciecierzyca – zastosowanie w kuchni
Ciecierzyca jest podstawowym składnikiem hummusu, pasty przyrządzanej, poza ugotowaną cieciorką, z czosnku i sezamu tahini. Natomiast falafele przygotowywane są z przyprawionej ciecierzycy, którą zwija się w kulki bądź kotleciki. Stanowią alternatywę w arabskich restauracjach typu fast food dla popularnych kebabów. Z ciecierzycy można zrobić również zupę, pasztet lub farsz do pierogów. Grochu włoskiego można także dodać do sałatki. Nasiona ciecierzycy nie zawierają glutenu, dlatego warto je wykorzystać do wyrobienia mąki na chleb albo placki.