Chcesz pokonać zimową depresję? Pij herbatę z bananów

Do tej pory wyrzucaliście skórkę od banana do śmietnika? Tak? Ja też. Jednak jak się okazuje, można z niej przygotować... herbatkę. Będzie idealna na stres, zmęczenie i gorszy nastrój, które towarzyszą nam w chłodne, zimowe dni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niski poziom serotoniny powoduje stres, smutek, skłonność do agresji, niepokój, lęki, brak apetytu bądź objadanie się.
Niski poziom serotoniny powoduje stres, smutek, skłonność do agresji, niepokój, lęki, brak apetytu bądź objadanie się. (Pixabay.com)
WP

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow stwierdzili, że mózg kobiety jest bardziej wrażliwy na zimno i brak światła, ze względu na zwiększoną produkcję hormonu stresu, czyli kortyzolu. Czyni to nas bardziej podatnymi na sezonową depresję. Więc, jeśli nie chcesz zahibernować się w piżamie na sofie i w tym stanie doczekać do wiosny, możesz poszukać sposobu na poprawienie nastroju.

Skórka z bananów to prawdziwy dietetyczny hit. Kryje w sobie mnóstwo cennych substancji, dlatego zamiast ją wyrzucać do kosza, zróbmy z niej użytek. Warto pamiętać, że najlepsze są banany pochodzące z ekologicznych upraw, a więc oznaczone naklejką "bio". Wybierając je, mamy pewność, że kryją się w nich jedynie składniki odżywcze, a nie chemiczne środki ochrony roślin. W Biedronce znajdziemy bio banany w promocji. Za kilogram owoców zapłacimy w tej chwili 4,99 zł.

Co kryje się w skórce od banana? Witaminy, minerały takie jak magnez czy potas, a także błonnik i przeciwutleniacze. Ta część owocu obfituje również w substancje, które pobudzają wydzielanie w podwzgórzu serotoniny, nazywanej potocznie "hormonem szczęścia". Niski poziom serotoniny powoduje stres, smutek, skłonność do agresji, niepokój, lęki, brak apetytu bądź objadanie się. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o wyrównanie poziomu tego hormonu w organizmie. Skórka banana jest także pełna jest tryptofanu, który pomaga w spokojnym śnie.

WP

Jak skorzystać z tych wszystkich dobrodziejstw? Bez obaw, nie musimy jeść bananów ze skórką. Możemy przygotować bananową herbatkę. To bardzo proste. Zagotuj w rondelku litr wody. Wrzuć do niej wyszorowanego banana z odciętymi końcówkami. Gotuj przez 10 minut, następnie dopraw cynamonem i odrobiną miodu. Herbatkę najlepiej pić na godzinę przed snem.

Zobacz też: Smaczne i zdrowe: jak wybrać najlepsze cytrusy

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP