Brzoskwinie – najlepsze pomysły na przetwory i pyszne ciasta
Brzoskwinia to owoc, który doskonale smakuje zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Jest niskokaloryczna i zawiera mnóstwo cennych witamin i składników mineralnych, takich jak: witamina C, A, witaminy z grupy B, fosfor, magnez czy też potas. Oczywiście najkorzystniejsze dla ludzkiego organizmu jest jedzenie brzoskwiń w stanie surowym, ale można też je przetwarzać. W jaki sposób wykorzystać brzoskwinie w kuchni?
Przetwory z brzoskwiń
Brzoskwinie można zapasteryzować w słoikach na zimę, np. w postaci dżemu albo owoców w syropie cukrowym, które przypominają te w puszkach dostępne w sklepach. Jak samemu przygotować takie specjały?
Dżem brzoskwiniowy
Składniki:
- 1 kg dojrzałych, ale nie przejrzałych i nieuszkodzonych brzoskwiń,
- 50-60 dag cukru,
- ½ szkl. wody,
- 1 łyżka cukru waniliowego, cynamon.
Przygotowanie:
- Brzoskwinie myjemy, sparzamy gorącą wodą, przelewamy zimną i obieramy ze skórki. Kroimy je na mniejsze kawałki, pozbawiając pestek.
- Do garnka wlewamy wodę i wkładamy owoce. Całość zagotowujemy, ciągle mieszając. Gotujemy tak kilka minut, a potem dodajemy cukier, cukier waniliowy i cynamon.
- Dżem odparowujemy do wymaganej przez siebie konsystencji.
- Gorący nakładamy do słoików i dokładnie zakręcamy. Odstawiamy do ostygnięcia.
Brzoskwinie w syropie
Składniki:
- ok. 4 kg twardych i jędrnych brzoskwiń,
- 2 l wody,
- ½ kg cukru, 2
- duży cytryny.
Przygotowanie:
- Brzoskwinie myjemy. W garnku zagotowujemy tyle wody, by móc obgotować w nich owoce. Do wody wkładamy partiami po kilka brzoskwiń i parzymy je przez ok. 30-60 sekund. Wyjmujemy do miski z zimną wodą i delikatnie pozbawiamy skórek.
- Obrane brzoskwinie kroimy w kawałki: mniejsze na połówki, a większe na ćwiartki. Staramy się nie pognieść owoców.
- W garnku zagotowujemy wodę. Dodajemy do niej cukier i mieszamy do rozpuszczenia. Dodajemy sok wyciśnięty z cytryn i studzimy.
- Brzoskwinie ciasno, ale bez ugniatania, układamy w słoikach – najlepiej o pojemności 900 ml. Zalewamy je syropem do ¾ objętości pojemników. Zakręcamy i ustawiamy luźno w garnku.
- Wlewamy do garnka wodę tak, by sięgała do ¾ wysokości słoików. Pasteryzujemy przez 15 minut od momentu zagotowania się wody.
- Słoiki wyjmujemy i odstawiamy do góry dnem do ostygnięcia.
Smaczne placki kukurydziane z jabłkami. Idealny przepis na lekki obiad lub kolację
Ciasta z brzoskwiniami
Brzoskwinie świetnie sprawdzają się również jako dodatek do różnego rodzaju ciast. Wypróbujcie któryś z proponowanych przez nas przepisów, a na pewno nie będziecie tego żałować.
Szybkie ciasto brzoskwiniowe
Składniki:
- 2 szkl. mąki,
- 200 g masła (1 kostka),
- 5 jajek,
- ¾ szkl. cukru,
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
- 3 świeże i dojrzałe brzoskwinie.
Przygotowanie:
- Masło rozpuszczamy i studzimy. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia. Piekarnik ustawiamy na 180 stopni i przystępujemy do robienia ciasta.
- Cukier ubijamy z jajkami, aż do jego rozpuszczenia się i do uzyskania jasnej puszystej masy.
- Masło wlewamy do miski cienką strużką, ciągle ubijając. Można dodać kilka kropli dowolnego olejku zapachowego. Przestajemy ubijać, a do masy dodajemy mąkę z proszkiem. Delikatnie mieszamy.
- Ciasto przelewamy do blaszki lub tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia.
- Brzoskwinie myjemy. Możemy je obrać ze skórki, ale nie musimy. Owoce kroimy na niewielkie kawałki, np. w 2-centymetrową kostkę albo w półksiężyce. Rozkładamy je na powierzchni ciasta.
- Pieczemy przez 45-50 minut. Po upieczeniu uchylamy lekko piekarnik. Po 10 minutach otwieramy go szerzej, aż w końcu wyjmujemy ciasto z piekarnika i studzimy na kratce. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.
Kruchy placek z brzoskwiniami
Składniki na ciasto:
- 450 g mąki,
- 200 g zimnego masła,
- 6 łyżek cukru pudru,
- 90 g zimnego smalcu lub margaryny,
- szczypta soli,
- 3-4 łyżki zimnej wody.
Składniki na nadzienie:
- 1,5 kg brzoskwiń,
- ½ szkl. cukru,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- ½ łyżeczki cynamonu,
- 1 cukier waniliowy,
- 1 budyń waniliowy,
- 1 łyżka cukru do posypania.
Przygotowanie:
- Porcja przeznaczona jest na dużą tortownicę lub blachę. Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy do niej cukier, sól i pokrojony tłuszcz. Siekamy wszystko razem, dodajemy wodę i zagniatamy jednolite ciasto. Formujemy kulę, którą następnie rozpłaszczamy na placek i zawijamy w folię. Odkładamy na godzinę do lodówki.
- Następnie ciasto dzielimy na 2 części. Pierwszą rozwałkowujemy i wykładamy nią dno i boki formy. Piekarnik włączamy na 190 stopni i szykujemy nadzienie.
- Brzoskwinie kroimy w ósemki i umieszczamy w misce. Dodajemy do nich cukier, cynamon, cukier waniliowy, budyń i mąkę ziemniaczaną. Wszystko dokładnie mieszamy i wykładamy na ciasto umieszczone w formie.
- Drugą część ciasta wałkujemy na placek o wymiarach formy i przykrywamy nim brzoskwinie, dociskając i sklejając brzegi z ciastem, którym wyłożona była blaszka. W 4-5 miejscach od góry przecinamy ciasto nożem.
- Pieczemy godzinę w nagrzanym piekarniku. Po 40 minutach, gdy brzegi ciasta będą mocniej zrumienione, przykrywamy je paskami z folii aluminiowej. Po upieczeniu ciasto wyjmujemy z piekarnika i studzimy.