Trwa ładowanie...

Ananas – zastosowanie w kuchni, właściwości zdrowotne, przepisy

Ananasy to owoce, które leżą w praktycznie każdym markecie i mimo że ich cena może przekroczyć 10 zł (zwłaszcza ananasów BIO), warto za nie zapłacić. Przyjęło się, że ananas to miły i estetyczny prezent dla kogoś bliskiego, ale jego najważniejsze zalety poznamy w kuchni.

Ananas – zastosowanie w kuchni, właściwości zdrowotne, przepisyŹródło: 123RF.COM
d1l3kkt
d1l3kkt

Ananas – charakterystyka

Ananas należy do rodziny bromeliowatych i występuje głównie na obszarze Ameryki Południowej oraz na Hawajach. Mimo że na większości obszarów nie może być uprawiany, jego owoce cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. W Polsce ananasy najlepiej sprzedają się zimą, kiedy z powodu braku owoców sezonowych szukamy pocieszenia w egzotycznych przyjemnościach.

Ponieważ ananas ma wszechstronne zastosowanie, sięgajmy po niego dość regularnie – również z tego powodu, że jest on znakomitą dekoracją dla naszego domu.

Ananas – zastosowanie w kuchni

Właściwie dań z ananasem jest tyle, ile pomysłów. Z jednej strony ananas jest częstym składnikiem fast foodów. Występuje przecież w tzw. pizzy hawajskiej, gdzie świetnie komponuje się z szynką i kukurydzą. Poza tym ananas jest składnikiem popularnych burgerów, w których znajduje się obok wołowiny, a czasem również bekonu. W rozmaitych barach z kuchnią azjatycką można z kolei zamówić specjalnie przyrządzonego kurczaka z ananasem i z ryżem.

Ananasy wbrew pozorom świetnie nadają się więc do rozmaitych mięs, ale nie tylko. Bardzo często znajdują zastosowanie w przeróżnych sałatkach, zarówno bardzo lekkich i delikatnych, jak również tych z dodatkiem mięsa drobiowego i dużej ilości majonezu. Ciekawym pomysłem może okazać się zrobienie sałatki wzorowanej na pizzy hawajskiej, z użyciem niemal tych samych składników.

d1l3kkt

Ananas – właściwości zdrowotne

Tym, co w ananasie jest najcenniejsze dla naszego zdrowia, jest bromelina. Ten enzym usprawnia trawienie białka przez nasz przewód pokarmowy. Bromelina jest też uważana za bardzo pomocną przy odchudzaniu, jednak w rzeczywistości jest nieco inaczej, gdyż poza trawieniem białka odpowiada też za jego wchłanianie, które się zwiększa. Mimo to ananasy dzięki bromelinie mają silne działanie prozdrowotne i są zalecane np. osobom z miażdżycą czy zapaleniami stawów.

Ananas jest owocem, który ponadto jest idealny dla osób odczuwających przemęczenie i zmagających się z wiecznym uczuciem senności. Witaminy z grupy B, magnez, błonnik, a przede wszystkim ogrom witaminy C – wszystko to znajduje się w ananasie.

Ananas – czy ananasy z puszki są zdrowe?

Ananasy najlepiej spożywać w surowej, nieprzetworzonej postaci. Popularne ananasy w puszce nie tracą wszystkich swoich cennych właściwości, lecz nie stanowią wielkiego wsparcia dla naszego organizmu. Takie ananasy należy raczej traktować w kategoriach nieszkodliwego przysmaku.

d1l3kkt

Zdarza jednak, że ananasy z puszki mogą być po prostu niezdrowe. Na przykład wtedy, gdy do ich zalewy dodawany jest syrop glukozowo-fruktozowy, powodujący otłuszczanie się naszej wątroby. A także wtedy, gdy puszka z ananasami, którą kupiliśmy, jest rdzawa w środku – oznacza to, że metal został rozłożony przez kwas owocowy z ananasów. Takie ananasy nie nadają się już do spożycia, nawet gdy jeszcze nie minął termin ich ważności.

Ananas - przepisy

d1l3kkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l3kkt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj