Alkohol dobry na stawy
Regularne spożywanie alkoholu o połowę obniża ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów - wynika z badań szwedzkich, które prezentuje pismo "Annals of the Rheumatic Diseases".
Regularne spożywanie alkoholu o połowę obniża ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów - wynika z badań szwedzkich, które prezentuje pismo „Annals of the Rheumatic Diseases”.
Naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie oparli swoje wnioski na badaniach, które objęły łącznie ok. 3 tys. osób, z czego ponad połowa cierpiała na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
. Celem tych badań była ocena środowiskowych oraz genetycznych czynników ryzyka tej choroby.
RZS jest poważnym, przewlekłym schorzeniem autoimmunologicznym, które niszczy stawy, upośledza sprawność fizyczną i stopniowo może prowadzić do kalectwa. Objawia się bolesnymi stanami zapalnymi i opuchlizną stawów.
Zdrowi uczestnicy badań zostali wybrani losowo z ogólnej populacji. Dobrano ich do grupy chorych na RZS pod względem płci, wieku oraz miejsca zamieszkania.
Naukowcy zgromadzili dane na temat stylu życia badanych osób, w tym na temat ilości wypalanych papierosów oraz pitego alkoholu. Pobrano też próbki krwi, by oznaczyć genetyczne ryzyko RZS.
Okazało się, że osoby regularnie spożywające alkohol miały znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów w porównaniu z osobami pijącymi mało. A im więcej wypijał badany, tym mniej był narażony na to schorzenie. W przypadku osób pijących najwięcej ryzyko spadało nawet o połowę. Prawidłowość ta dotyczyła zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Alkohol miał też silne ochronne działanie u palaczy z genetycznymi predyspozycjami do RZS. Palenie jest uważane za główny środowiskowy czynnik zwiększający ryzyko tej choroby, zwłaszcza u osób genetycznie do niej predysponowanych, przypominają badacze.
Zdaniem autorów pracy badania te stanowią potwierdzenie teorii, że w rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów ważną rolę odgrywają elementy stylu życia. Naukowcy przypominają zarazem, że rzucenie palenia jest najlepszą ze znanych metod prewencji RZS.
Na razie nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób alkohol może chronić przed rozwojem tej choroby. Wiadomo jednak, że wykazuje on podobne ochronne działanie w przypadku innych schorzeń o podłożu zapalnym, jak np. chorób układu krążenia.
(PAP)