Jak zrobić zupę krem z dyni piżmowej?
Dynia to prawdziwy symbol jesieni. Nie tylko ta pomarańczowa, która często wykorzystywana jest jako ozdoba domu czy ogrodu. Podłużna i skromniejsza z wyglądu, dynia piżmowa to prawdziwa królowa jesiennych zup. Jej aksamitna konsystencja i orzechowy aromat powodują, że fantastycznie nadaje się na kremy.
Dynia piżmowa pochodzi z Ameryki Środkowej. Jak na dynię jest nieduża. Zwykle waży 1 - 3 kg. Ma charakterystyczny gruszkowaty kształt. Dynia piżmowa jest dobrym źródłem potasu i witaminy B6. Ma właściwości wzmacniające odporność organizmu i przeciwzapalne, poprawia nastrój. W końcu nic tak nie cieszy, jak talerz wypełniony daniem, które dostarczy dużo witamin, a mało kalorii (tylko 44 na 100 gram).
Dynia piżmowa idealnie nadaje się na zupę krem. Pełnia witamin zawarta w tym warzywie plus głęboki, żółto-pomarańczowy kolor sprawi, że doskonale będzie wyglądać na każdym stole. I co najważniejsze, dzięki dodatkom można tworzyć różne jej wersje. Ma delikatny, neutralny smak, więc to dodatki decydują ostatecznie o jej smaku i aromacie. To mogą być przyprawy (imbir, kurkuma, cynamon), owoce (kwaśne jabłka), warzywa (ostra papryka) czy dodatki mięsne, np. chorizo, tradycyjna kiełbasa hiszpańska. Można pomyśleć o posypaniu gotowej zupy pokruszonymi orzechami, które dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych, albo dodać pestki słonecznika lub dyni. Orzechy zawierają dużo witaminy E i są bogate w fitosterole, które chronią przed chorobami serca i rakiem. Pestki dyni to z kolei świetna przekąska i przy okazji cenne źródło cynku. Dobrym pomysłem jest dodanie do zupy mleka, jogurtu naturalnego lub śmietany.
Kopytka dyniowe
Krem z dyni z cynamonem
W zupie z dyni, zwłaszcza w połączeniu z innymi warzywami, znajdziemy dużo błonnika, który wspiera trawienie i sprawia, że jest tak sycąca. Przygotowanie klasycznej zupy z dyni piżmowej jest proste. Obieramy ją, wydrążamy, miąższ kroimy w kostkę. Dodajemy pokrojone marchewki, ziemniaki i cebulę.
Podsmażamy cebulę, a potem resztę warzyw na maśle przez kilka minut. Zalewamy je bulionem i gotujemy do miękkości. Następnie miksujemy na gładką masę. Dodajemy pieprz i sól do smaku. Jeśli chcemy klasykę z oryginalnym smakiem, możemy wykorzystać cynamon. Jego dodanie sprawi, że zupa zyska charakterystyczny słodkawo-korzenny, ostry smak i silny aromat.
Zupa krem z dyni z pomidorami
Połączenie dyni z pomidorami to strzał w dziesiątkę. Oprócz dyni i pomidorów (świeżych lub z puszki), dodajemy jeszcze ziemniaki, cebulę, czosnek, a także kurkumę i świeżo starty imbir. Mała szczypta kurkumy jeszcze wzmocni piękną barwę zupy i nada jej wyjątkowy aromat. Kurkuma cechuje się lekkim, korzennym smakiem. Ostry imbir jest źródłem olejków eterycznych o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym. Słodka dynia z tym dodatkiem zyska ostry smak i silny, korzenny aromat oraz rozgrzewające właściwości.
Krem z dyni z jabłkiem i ziemniakami
Do tego przepisu używamy kwaśnych jabłek, najlepiej szarych renet lub antonówek. Najpierw kroimy cebulę, czosnek i por. Warzywa dusimy na rozgrzanym oleju, a następnie dodajemy pokrojoną dynię, jabłko oraz ziemniaki. Dokładnie mieszamy, wlewamy bulion i gotujemy do miękkości. Kiedy składniki będą miękkie, miksujemy je na gładki krem. Zupę podajemy gorącą, posypaną zieloną częścią pora.
Zupa krem z pieczonej dyni piżmowej i papryki
Inny smak zupy otrzymamy z pieczonych dyni piżmowych, słodkiej papryki czerwonej i czosnku. Wszystkie te warzywa wstawiamy do piekarnika i pieczemy około godziny w temperaturze 150 stopni. Kiedy będą miękkie, przekładamy je do garnka i zalewamy bulionem. Wszystko razem miksujemy. Zupę można podać z grzankami. Do ich zrobienia wystarczy bagietka lub kilka kromek chleba (może być czerstwy). Pieczywo kroimy w drobną kostkę, wrzucamy na patelnię, polewamy oliwą i podsmażamy, aż grzanki będą złociste i chrupiące.
Zupa z dyni z kiełbasą chorizo lub kurczakiem
Ciekawą propozycją jest zupa dyniowa z chorizo. Możemy przygotować klasyczną zupę dyniową, dodamy jednak przyprawy: kmin rzymski, kurkumę i ostrą paprykę. Zupa najlepiej smakuje ze śmietaną. O jej smaku i aromacie decydują podsmażone plasterki kiełbasy chorizo, które dodajemy na końcu do gotowej zupy. Jeśli lubicie mięso, można też przygotować zupę z kurczakiem. W tym przypadku kurczaka kroimy w kostkę, a po przyprawieniu mięsa smażymy na oleju. Przygotowujemy swoją ulubioną wersję zupy kremu, a na końcu dodajemy kurczaka.