Ajerkoniak – skład, dodatki, desery
Jednym z trunków, który pije się przede wszystkim dla smaku, w niewielkich ilościach, jest ajerkoniak. Można go urozmaicić na wiele sposobów i przede wszystkim dodać do wielu deserów, z którymi ajerkoniak dobrze się będzie komponować.
Ajerkoniak - charakterystyka
Ajerkoniak to niezwykle smaczny, choć specyficzny likier jajeczny. Żeby go polubić, trzeba najpierw do niego nieco przywyknąć i nie odstawiać po pierwszym łyku. Ze względu na zawartą w nim sporą ilość cukru, potrafi być bardzo słodki, przez co uważa się go za bardziej „kobiecy” napój. Ajerkoniak znajduje jednak uznanie także wśród mężczyzn. Problem w tym, że ajerkoniak jest nagminnie mylony z adwokatem, przez co trudno ustalić, czym tak naprawdę jest.
Ajerkoniak – czym się różni od adwokatu?
Zdaniem wielu osób ajerkoniak i adwokat to to samo, jednak nie jest to prawda. Te dwa trunki są ze sobą często mylone ze względu na podobne składniki, z których się je przyrządza. O ile adwokat można dostać w sklepie, o tyle ajerkoniak musimy zrobić sami. Adwokat to alkohol wymyślony przez Holendra Eugena Verpoortena (oryginalna nazwa to „advocaat”), a jego domową, „spolszczoną” wersją jest ajerkoniak.
Różnica pomiędzy ajerkoniakiem i adwokatem tkwi jednak przede wszystkim w smaku, a więc i w składzie. Ajerkoniak to żółtka jaj z utartym cukrem (w niektórych przepisach jest to cukier waniliowy lub cukier puder), mlekiem i wódką albo spirytusem. Natomiast oryginalny adwokat robi się z dużo słabszej procentowo brandy, żółtek jaj, aromatu waniliowego, śmietany albo mleka i cukru (ewentualnie miodu)
.
Z powodu faktu, że ajerkoniak robimy sami, trudno nam ustalić jego cenę, ale można przyjąć, że przyrządzenie 0,5 litra ajerkoniaku kosztuje nas około 20 zł. To cena porównywalna ze sklepową ceną adwokatu.
Ajerkoniak – dodatki
Ajerkoniak to alkohol, który można urozmaicić na różne sposoby. Gdy dodamy do niego trochę czekolady gorzkiej, otrzymamy likier czekoladowy. Oczywiście wedle uznania możemy rozpuścić w ajerkoniaku także czekoladę białą, deserową lub mleczną. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy dodać coś słodkiego do naszego ajerkoniaku, to musimy użyć mniejszej ilości cukru podczas robienia likieru. Oczywiście znajdą się osoby, które uwielbiają taki „przesłodzony” ajerkoniak.
Ajerkoniak - desery
Ze względu na swoją gęstość, ajerkoniak jest bardzo sycący, co w połączeniu z cukrem sprawia, że trudno jest nam wypić więcej niż kieliszek tego trunku. Ale właśnie z tego powodu ajerkoniak świetnie sprawdza się w połączeniu z deserami takimi jak lody czy ciasta. Ajerkoniak bywa też łączony z kawą i – czasem – z bitą śmietaną. Co prawda nie jest łatwo odpowiednio przyrządzić kawę z ajerkoniakiem, ale warto spróbować.
Dobrym pomysłem jest też zmieszanie ajerkoniaku z owocami w celu zrobienia słodkiego kremu – letniej alternatywy dla lodów. Należy tylko pamiętać o dodaniu odrobiny mleka, żółtek i cukru – i to mimo zawartości ajerkoniaku, który przecież bazuje na tych produktach. Ajerkoniak bywa też dodawany przy robieniu babki. Jest także traktowany jako zamiennik adwokatu przy pieczeniu tortu śmietanowego, który może zostać następnie udekorowany wyrobami czekoladowymi.