6 oryginalnych pomysłów na wiosennego ogórka
Mimo upływu lat i zmieniających się mód pozostaje jednym z ulubionych warzyw na polskich stołach, zachwycającym delikatnym, orzeźwiającym smakiem. Jednak wykorzystujemy go zwykle w sprawdzony sposób, jako dodatek do kanapek lub bazę mizerii. A przecież ogórek uwielbia kulinarne eksperymenty!
Agua fresca z ogórka
Na ulicach miast Meksyku i innych krajów Ameryki Środkowej można często natknąć się na stragany z woreczkami wypełnionymi agua fresca, bardzo popularnym napojem chłodzącym na bazie wody, syropu cukrowego oraz rozmaitych owoców, warzyw czy ziół. Świetną bazą orzeźwiającego napitku będzie ogórek.
Zadanie jest bardzo proste. Dwa ogórki, pokrojone na mniejsze kawałki, umieszczamy w wysokim naczyniu, dodajemy sok świeżo wyciśnięty z dwóch cytryn lub limonek, gazowaną wodę mineralną (2 l), płynny miód lub syrop klonowy (3-4 łyżki) oraz kilka kostek lodu. Wszystko dokładnie miksujemy, po czym rozlewamy do szklanek, do każdej wkładając gałązkę mięty.
Carpaccio z ogórka
Według oryginalnej receptury bazą carpaccio powinny być cieniutko pokrojone, niemal przezroczyste plasterki polędwicy wołowej, ale z powodzeniem zastąpi je również młody ogórek.
Ogórki małosolne. Sprawdzony przepis
By przygotować pyszną, delikatną przekąskę kroimy ogórka w cienkie plasterki. Podobnie postępujemy z rzodkiewką, która świetnie się z nim komponuje. Oba warzywa wykładamy na talerz, polewamy oliwą z oliwek i sokiem z cytryny, a na koniec posypujemy pokruszoną fetą albo serkiem ricotta. W razie potrzeby oprószamy danie solą. Carpaccio z ogórka można też wzbogacić posiekanym szczypiorkiem lub gałązkami świeżego tymianku.
Zupa-krem ze świeżych ogórków
Zupa ogórkowa zajmuje bardzo ważne miejsce w polskiej kuchni, ale przyrządzamy ją zazwyczaj z ogórków kiszonych. Jednak także ze świeżych warzyw możemy przygotować pyszny i orzeźwiający krem.
Ziemniaki (około 0,5 kg) obieramy ze skórki, kroimy w kostkę, zalewamy bulionem warzywnym lub mięsnym, np. z żeberek (2 l) i zaczynamy gotować na małym ogniu. W tym czasie podsmażamy na maśle posiekaną cebulę, 2-3 posiekane ząbki czosnku oraz drobno pokrojonego pora, pod koniec dodajemy ogórki (0,5 kg), pokrojone w drobną kostkę lub starte na tarce o grubych ostrzach (ze skórką, dzięki czemu zupa będzie miała ładniejszy kolor). Podsmażamy jeszcze kilka minut i dodajemy do wywaru z ziemniakami. Gotujemy, aż ziemniaki staną się miękkie. Doprawiamy solą i pieprzem. Blendujemy. Na talerzach dekorujemy kleksem śmietany lub serka śmietankowego i posiekanym koperkiem.
Lody ogórkowe
Szukasz oryginalnego, smacznego i zdrowego pomysłu na podwieczorek albo kinderbal? W ciepły dzień świetnie sprawdzą się orzeźwiające, słodko-kwaskowe lody z ogórków.
Świeże ogórki (2-3 sztuki) obieramy, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy na mniejsze kawałki. Dodajemy posiekane liście mięty (1-2 łyżki), miód lub syrop z agawy (łyżka), sok wyciśnięty z cytryny oraz przegotowaną, zimną wodę (niepełna szklanka). Miksujemy na gładką masę, którą umieszczamy w zamrażalniku, co pół godziny wyjmując i miksując, aby rozbić zawiązujące się kryształki lodu. Lody ogórkowe wyjmujemy z zamrażarki kilka minut przed podaniem, aby trochę zmiękły. Serwujemy je same lub z ulubionymi dodatkami, np. świeżymi truskawkami, octem balsamicznym albo listkami melisy.
Spaghetti z ogórka
Długi, cienki makaron to jeden z fundamentów kuchni włoskiej, cenionej na całym świecie. Tradycyjnie wytwarza się go z twardej pszenicy durum, jednak warto też spróbować alternatywnych wersji spaghetti, przyrządzonego np. z ogórka.
Do jego przygotowania przyda się obieraczka typu julienne, z charakterystycznymi ząbkami albo spiralizer, czyli urządzenie służące do krojenia warzyw na długie i cienkie paski. Tak należy potratować długiego ogórka, którego wcześniej myjemy, ale nie obieramy ze skórki. Powstały makron przekładamy na talerze i serwujemy np. z grillowanym oscypkiem albo serem halloumi oraz sosem na bazie orzechów nerkowca (wcześniej wymoczonych w wodzie) zmiksowanych z czosnkiem i natką pietruszki.
Pysznym dodatkiem do ogórkowego spaghetti będzie też pesto z jarmużu. Dużą garść jego liści blendujemy z orzechami włoskimi, czosnkiem, startym parmezanem i skórką otartą z cytryny, na koniec dodając oliwę – tyle, by uzyskać pożądaną konsystencję.
Spring rollsy z ogórkiem
Pochodzące z Chin "wiosenne ruloniki" to nic innego, jak popularne także w Polsce sajgonki, których jednak się nie smaży w głębokim tłuszczu, lecz serwuje na surowo, oczywiście z dodatkiem aromatycznego sosu. Świeży ogórek możemy być znakomitym nadzieniem spring rollsów.
Ogórka i obraną, młodą marchewkę kroimy w słupki, zaś miąższ awokado – w niewielkie plasterki, które skrapiamy sokiem z limonki. Warzywa, razem z listkami mięty i kiełkami rzodkiewki, umieszczamy na płacie papieru ryżowego (wcześniej zamoczonego na kilka sekund w zimnej wodzie), który następnie zwijamy ściśle jak krokieta. Przecinamy na pół i serwujemy, koniecznie z sosem, np. z oliwy, octu balsamicznego, czosnku (przeciśniętego przez praskę) oraz szczypty pieprzu.