Rooibos - herbata doskonała?
Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie twierdząca, jest jednak mały haczyk. Potocznie rooibos czy inaczej red bush jest określana mianem herbaty, ale tak naprawdę to napar ziołowy z liści czerwonokrzewu.
Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie twierdząca, jest jednak mały haczyk. Potocznie rooibos czy inaczej red bush jest określana mianem herbaty, ale tak naprawdę to napar ziołowy z liści czerwonokrzewu. Napój ten ma charakterystyczny czerwony kolor oraz smak - delikatnie słodki i lekko orzechowy.
Rooibos oznacza właśnie Czerwony Krzew, który rośnie wyłącznie w Republice Południowej Afryki. Kiedy zielone liście przypominające igły, zostaną ścięte i pozostawione do wyschnięcia na słońcu, to uzyskują piękny mahoniowy kolor. Rooibos uznawany jest za narodowy napój tego kraju.
Przez wieki, herbata rooibos była pijana przez afrykański lud zwany khoisan. W XVIII w. botanik Carl Humberg poddał badaniu jej właściwości, a wyniki okazały się bardzo zachęcające, więc zaczął propagować ją na całą Republikę Południowej Afryki. Na światowy rynek trafiła w 1904r. dzięki rosyjskiemu emigrantowi Benjaminowi Ginsbergowi. Wówczas to rolnicy masowo zaczęli uprawiać rośliny czerwonokrzewu, a jego popularność wzrosła zwłaszcza na Zachodzie podczas II wojny światowej, gdy tradycyjna czarna herbata była bardzo trudna do zdobycia.
Ulga dla małego brzuszka
Ten cudowny napar ma jedną szczególną właściwość, o której mało kto wie. By się dowiedzieć jaką tajemnicę skrywa napój z czerwonych liści, najlepiej odwołać się do pewnej historii, która wydarzyła się naprawdę. Miało to miejsce w 1968 r. w RPA. Kobieta imieniem Annique Theron przypadkowo odkryła tą niezwykłą moc rooibos. Stało się to, gdy chciała ona uspokoić swoją córeczkę, która bardzo płakała z powodu kolki. Annique podała jej do picia właśnie ciepłe rooibos. Była bardzo zaskoczona efektem - napięcie w brzuszku minęło i dziewczynka spokojnie zasnęła. Chcąc podzielić się swoim odkryciem z resztą świata, napisała książkę o antyalergicznych właściwościach roślin rooibos „Alergie: Niesamowite odkrycie".
Co jeszcze dobrego?
Rooibos nie zawiera kofeiny, a i teiny ma znacznie mniej niż zwykła herbata. Jest bogata w przeciwutleniacze (niektóre są zarezerwowane wyłącznie dla tej rośliny), substancje, które zwalczają wolne rodniki. Minerały, które znajdziemy w filiżance herbaty red bush to: cynk, mangan, magnez, miedź, żelazo, potas, wapń i fluor. Ma ona właściwości rozkurczające, przeciwzapalne i antyalergiczne. Wspomaga odporność. Problemy zdrowotne, które mogą być wspomagane przez regularne picie herbaty rooibos obejmują bóle głowy, kolkę, astmę, katar sienny i bezsenność. Pomaga też przy refluksie żołądkowym.
Rooibos pomoże też na problemy dermatologiczne, takie jak wypryski, łuszczyca i zapalenie skóry. Łagodzi pieluszkowe zapalenie skóry i poprawia stan skóry u cierpiących na trądzik. Szpitale w Republice Południowej Afryki rutynowo używają rooibos do kąpieli dla dzieci z chorobami alergicznymi skóry, a także podają go jako napój, a nawet dodają do mleka. Rooibos jest także stosowany w celu złagodzenia napięcia nerwowego i podrażnienia żołądka i jelit. Łagodzi bolesne objawy chorób układu moczowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego i gruczołu krokowego, ze względu na wysoką zawartość przeciwzapalnej kwercetyny.
Jak cieszyć się smakiem czerwonego naparu?
Wielu ludzi pije herbatę rooibos tak jak zwykłą czarną, niekiedy dodając do niej odrobinę mleka, plasterek cytryny lub trochę miodu, a nawet kostki lodu. Najlepiej zaparzać ją około 5 minut. Może być podgrzewana tyle razy, ile chcesz, co pozostaje bez wpływu na jej smak. Naturalna słodycz rooibos powoduje, że nie trzeba jej dodatkowo słodzić, co na pewno korzystnie wpływa na sylwetkę. Rooibos jest również stosowana w kuchni. Można ją wykorzystać by przyrządzić zupy, sałatki, dania mięsne i rybne, sosy, a nawet desery. Świetnie sprawdzi się też np. przy pieczeniu mięsa.
Podsumowując:
- Rooibos nie zawera kofeiny!
- Rooibos można pić w nieograniczonych ilościach, co na pewno nie utrudni nam zaśnięcia, a wręcz może pomóc przy kłopotach ze snem.
- Kobiety w ciąży mogą pić rooibos przez cały dzień, bo nie wywołuje ona nudności, ani zgagi.
- U mam karmiący stymuluje wytwarzanie pokarmu.
- Rooibos zawiera 10 razy mniej teiny niż czarna herbata.
- Rooibos ma właściwości antyalergiczne, przeciwzapalne i rozkurczowe.
- Rooibos łagodzi również pieluszkowe zapalenie skóry, gdy stosowany miejscowo po każdej zmianie pieluszek.
- Rooibos jest w 100% naturalne.
- Uzupełnienia dietę w fluor i wapń, który jest potrzebny szczególnie dzieciom (mocne zęby i kości).
- Rooibos ma naturalnie słodki smak, więc jest doskonałym rozwiązaniem dla dzieci.
- Może pomóc przy kolkach jelitowych, jeśli podamy ją maleństwu (oczywiście w niewielkich ilościach).
Aleksandra Dwórznik