Trwa ładowanie...

Ziółka i przyprawy na trawienie. Jak wspomóc układ pokarmowy w czasie świątecznego obżarstwa?

Święta to czas obfitych posiłków. Siedzimy przy stole praktycznie od rana do wieczora, jemy mnóstwo potraw zarówno tłustych, jak i ciężkostrawnych. I poza otyłością narażamy się na problemy z trawieniem. Dlatego też warto korzystać z ziół i przypraw, które nam pomogą w tych kłopotach.

Domowe sposoby na dolegliwości żołądkowe Domowe sposoby na dolegliwości żołądkowe Źródło: Adobe Stock, fot: ©leszekglasner - stock.adobe.com
d2ng935
d2ng935

Koper włoski

Fenkuł, czyli koper włoski znany jest ze swoich właściwości chyba przez wszystkich, bo preparaty na bazie kopru podawane są nawet małym dzieciom, cierpiącym na problemy z żołądkiem. Owoc kopru włoskiego pobudza pracę jelit, łagodzi bóle brzucha i wzdęcia., działa moczopędnie i wiatropędnie. Możemy go dodawać praktycznie do każdej potrawy, jest także składnikiem wielu mieszanek przypraw.

Mięta pieprzowa

Mięta świetnie sprawdza się przy nieżytach żołądka oraz niestrawnościach. Jej liście, nie tylko świeże, ale i suszone zwiększają ilość soków żołądkowych, ułatwiają trawienie i działają rozkurczowo. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by dodawać miętę do tłustych dań albo popijać je miętową herbatką.

Rozmaryn

Ta jedna z najpopularniejszych przypraw z kuchni śródziemnomorskiej oprócz działania wiatropędnego i rozkurczowego przyspiesza także wytwarzanie żółci, dzięki czemu poprawia procesy trawienne. Rozmaryn idealnie pasuje do każdego mięsa, można nim doprawiać zupy czy jarzynowe potrawki.

Kminek

Kminek powinniśmy dodawać do wszelkiego rodzaju potraw z kapusty czy warzyw strączkowych. Ta przyprawa nie tylko podnosi walory smakowe, lecz przede wszystkim pobudza trawienie. Kminek zawiera bowiem olejek eteryczny, który działa rozkurczowo, a także pobudza wydzielanie soków żołądkowych.

d2ng935

Kmin rzymski

Kumin, czyli kmin rzymski jest przyprawą bliską naszemu, polskiemu kminkowi. Doskonale sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości przewodu pokarmowego. Zawiera olejek, tymol, którego zawartość wpływa stymulująco na wydzielanie enzymów trawiennych oraz żółci, co ułatwia trawienie. Oprócz tego, jego nasiona bogate są w magnez, który podobnie jak sód, wpływa pobudzająco na działanie układu trawiennego i przynosi ulgę w dolegliwościach żołądkowych. Kumin ma także działanie wiatropędne.

Złoty shot dla wątroby. Przepis Lewandowskiej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ng935
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ng935
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj